Reklama

Reklama

Grabiec zapowiada zarząd PO ws. koalicji w sejmikach

W czwartek po południu odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego PO poświęcone rozmowom o zawieraniu koalicji w sejmikach wojewódzkich - poinformował PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, "ustalenia w tej sprawie nie są jeszcze zamknięte".

"Zbieramy się po południu, zarząd będzie dotyczył konsekwencji wyborów samorządowych, czyli koalicji w sejmikach. W tej chwili są finalizowane rozmowy, a decyzje w tej sprawie są podejmowane kolegialnie" - powiedział w czwartek Grabiec.

Reklama

Jak dodał, ustalenia w sprawie koalicji "nie są jeszcze zamknięte i pewnie podobne spotkania odbywają się teraz w PSL". Grabiec zastrzegł, że obecnie jest jeszcze za wcześnie "na powyborcze podsumowania i polityczne rozliczenia".

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października, PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku - województwa pomorskiego.

We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że PiS i Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku. Porozumienie przewiduje, że Bezpartyjni wskażą kandydata na marszałka województwa, którym ma pozostać Cezary Przybylski. Dwóch wicemarszałków ma mieć PiS.

Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckiego (26 na 51), warmińsko-mazurskiego (19 na 30) oraz wielkopolskiego (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej będzie zależało od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim - od radnych mniejszości Niemieckiej. Z kolei w sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD.

Trwają rozmowy m.in. w sprawie koalicji PO i PSL w sejmiku mazowieckim. We wtorek sejmik mazowiecki zebrał się na ostatniej sesji bieżącej kadencji, na 19 listopada zaplanowana jest pierwsza sesja sejmiku nowej kadencji.

Marszałek województwa Adam Struzik powiedział we wtorek, że jest kandydatem PSL na te funkcję na następną kadencję, podczas gdy w środę rzecznik PO Jan Grabiec mówił, że naturalnym kandydatem na to stanowisko byłby poseł PO Marcin Kierwiński. Rzecznik PO stwierdził wtedy, że Struzik "jest zasłużonym marszałkiem, ale układ sił w sejmiku mazowieckim jest inny niż 4 lata temu"; zastrzegł jednocześnie, że rozmowy trwają. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje