Reklama

Reklama

Gowin: Niemcy prowadzą eksperymenty na polskich embrionach

Minister sprawiedliwości sugeruje, że embriony z Polski są przedmiotem eksperymentów w Niemczech.

Komentując w TVN24 doniesienia o odnalezieniu w jednej z klinik w Poznaniu pojemnika służącego do przechowywania embrionów, Jarosław Gowin powiedział, że "możemy być pewni" że dochodzi do handlu ludzkimi zarodkami.

"Możemy z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że na embrionach dokonuje się rozmaitych eksperymentów naukowych." - dodał minister.

Gowin wskazuje, że w Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach, "ale na embrionach niemieckich" stąd też, zdaniem ministra niemieccy naukowcy importują embriony z innych krajów, "w tym prawdopodobnie z Polski".

Prokuratura: Potrzebne uzupełnienie doniesienia ws. pojemnika do przechowywania zarodków

Reklama

Z doniesienia, które wpłynęło do prokuratury, wynika, że pojemnik służący do przechowywania zarodków znaleziono w prywatnej klinice okulistycznej w Poznaniu, która jeszcze kilka lat temu oprócz działalności okulistycznej, zajmowała się leczeniem bezpłodności i stosowała procedurę in vitro.

Według TVN24 osiem lat temu zrezygnowano z leczenia niepłodności, a trzy lata temu klinika zmieniła właściciela i to nowy właściciel zawiadomił prokuraturę o znalezionym pojemniku.

"Doniesienie dotyczy ujawnienia pojemnika, który służy do przechowywania zarodków, a nie samego przechowywania zarodków. Nie wiemy czy kiedykolwiek w pojemniku tym znajdowały się zarodki, nie wie tego sam zawiadamiający. Musimy przesłuchać składającego doniesienie, aby je uzupełnić" - powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Gowin | embrion | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama