Reklama

Reklama

Gocłowski: Polakom potrzebne jest wzajemne zaufanie

Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski powiedział w niedzielę w Gdańsku podczas mszy św. w intencji Ojczyzny, że Polakom potrzebne jest wzajemne zaufanie. Dodał, że miłość powinna być tworzywem jednoczącym naród.

"Wolność raz zdobyta, niepodległość raz osiągnięta jest owszem darem Boga, ale wymaga też codziennej pielęgnacji przez odpowiedzialność, wzajemne zaufanie i patriotyzm" - mówił podczas homilii odprawionej w gdańskiej bazylice mariackiej Gocłowski w Święto Niepodległości.

Reklama

Metropolita nawiązywał do odbywającego się forum dialogu "Gdański Areopag 2007", którego hasłem przewodnim jest "Etos Polaków".

"Wszystkie wątki zmierzały do tego, że Polakom potrzebny jest dobrostan; wierność tym ideałom, którym dowód dali oficerowie w Katyniu" - podkreślił.

"Potrzebna nam jest troska o mądrość społeczeństwa, potrzebne jest nam zaufanie w stosunku do siebie; owszem zaufanie do rządzących i rządzących do obywateli, potrzebna jest solidarność europejska, ale i wierność własnej tożsamości, którą musi uszanować Europa - oto nasz stosunek do ojczyzny i wzajemny stosunek Polaków do siebie" - mówił metropolita.

Jak ocenił, miłość powinna być tworzywem jednoczącym Polaków. "Jeśli klimat międzyludzki zostanie w jakiś sposób naruszony brakiem zaufania, podejrzliwością, niebezpieczeństwem nawet podniesienia słuchawki telefonicznej, to wówczas coś się dzieje z tym narodem - etos, więc jest niezwykle ważnym tworzywem cementującym życie Polaków" - zaznaczał.

Metropolita podkreślił, że szczególnie w Gdańsku trzeba właściwie rozumieć wielkie słowo solidarność.

"Solidarność nie tylko w jednym państwie, ale w całej rodzinie ludzkiej, solidarność nie w jednej partii a nienawiść do innych partii, ale solidarność w odpowiedzialnym poszukiwaniu autentycznego dobra wspólnego, ale z szacunkiem dla innego człowieka, owszem w prawdzie i odpowiedzialności, ale zawsze w miłości" - mówił.

"To wszystko jest możliwe, ale widzimy, że trudne. Nasza dzisiejsza obecność i konsolidacja narodu w ostatnim czasie świadczy o tym, że naród pragnie zbliżenia między sobą a nie skłócenia i braku zaufania. Jeśli skłóci się Ojczyznę od wewnątrz coś zaczyna przyczyniać się do klimatu niechęci nieporozumienia, braku zaufania w stosunku do siebie - naród tego nie lubi" - powiedział metropolita.

Apelował też, by w tym szczególnym dniu prosić Boga o szczególne błogosławieństwo Polaków a zwłaszcza dla tych, którzy w tych najbliższych dniach przejmą ster władzy na szczeblu rządowym.

Msza św. w intencji Ojczyzny była poprzedzona paradą w której uczestniczyło kilka tysięcy gdańszczan. Paradą święto niepodległości uczcili także mieszkańcy Gdyni.

Dowiedz się więcej na temat: miłość | NSZZ "Solidarność" | gocłowski | zaufanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy