Reklama

Reklama

Głosowała 108-letnia pensjonariuszka DPS

Mieszkająca od 21 lat w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach (Wielkopolska) pani Marianna Mróz, która we wrześniu ukończyła 108 lat, oddała swój głos w wyborach parlamentarnych.

Pomimo sędziwego wieku interesuje się wydarzeniami w kraju, wzięła udział także w drugiej turze wyborów prezydenckich i w wyborach samorządowych, bo chciała w ten sposób "głosować na Polskę".

Reklama

Historia pani Marianny jest wyjątkowo ciekawa. Już jako pięcioletnie dziecko nauczyła się języka niemieckiego i to nie od byle kogo, bo od samej siostry pierwszego kanclerza Rzeszy - Ottona von Bismarcka, Heleny von Bismarck-Bohlen.

W 1918 r. hrabina, po stracie męża, postanowiła zająć się działalnością charytatywną, a ściślej założyć sierociniec dla dziewczynek. Stało się to w 1897 r. Schronienie znajdowały tutaj niemowlęta i dzieci rodziców wszystkich wyznań. Dziewczynki uczyły się różnych zawodów, najczęściej tych, które później przydawały się im przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Pani Marianna trafiła do sierocińca w Marszałkach w 1908 r. i doskonale pamięta te lata i samą hrabinę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Helena von Bismarck-Bohlen wróciła w 1918 r. do Berlina i zabrała z sobą Mariannę. Już jako dorosła osoba, Marianna wróciła jednak do Marszałek, a w 1990 r. została pensjonariuszką DPS.

Pani Mróz ma receptę na długie życie: skromne jedzenie, bogate w warzywa i owoce, a ubogie w mięso. Każdego dnia modli się w kaplicy DPS i ćwiczy pod okiem pielęgniarek. Jak powiedziała w niedzielę PAP pracownik DPS Katarzyna Sitek, jej podopieczna dużo wypoczywa i prosi aby czytać jej gazety, bo chce wiedzieć, co się dzieje w kraju. Słaby słuch i wzrok nie pozwalają już jej na samodzielne lektury, czy oglądanie telewizji.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne