Reklama

Reklama

GIS i Krajowy Konsultant ds. Chorób Zakaźnych o wirusie Zika w Polsce

W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa Zika - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny. Jednocześnie Andrzej Horban, Krajowy Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych, podkreśla, że potwierdzenie choroby u dwóch osób, nie oznacza jeszcze, że wirus Zika jest w Polsce.

Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

"W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się choroby w naszym kraju. Dlatego też, ryzyko wystąpienia przypadków zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem Zika u osób zamieszkujących w Polsce jest związane z wyjazdami turystycznymi do regionów geograficznych powszechnego występowania komarów przenoszących wirusa Zika. Zakażenia nie szerzą się z człowieka na człowieka w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Notowano natomiast sytuacje przeniesienia zakażenia drogą płciową" - informuje GIS.

Reklama

Ostrzeżenie dla kobiet w ciąży

GIS wskazuje, że kobiety w ciąży oraz planujące ciążę powinny zdecydowanie odłożyć podróż w rejony występowania Zika. Z kolei kobiety, które już powróciły z tych regionów, zdaniem GIS powinny skonsultować się z lekarzem ginekologiem-położnikiem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania diagnostycznego albo udzieli porady w zakresie planowania ciąży.

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń.

Inspektorat przypomina, że gorączka w okresie do 2-3 tygodni od powrotu z krajów tropikalnych może wskazywać na zachorowanie na choroby tropikalne, do których należą malaria, denga, żółta gorączka czy też Zika. Niepokojące mogą być także bóle głowy, mięśni lub stawów, bóle zagałkowe, zapalenia spojówek i wystąpienie wysypki grudkowej. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza i poinformować go o historii podróży.

Szczegółowe informacje dla osób powracających znajdują się na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przed wirusem można się zabezpieczyć

Krajowy Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych Andrzej Horban podkreśla natomiast, że przed wirusem Zika można się zabezpieczyć. - Jeśli jesteśmy na terenach endemicznych, powinniśmy w miarę możliwości ubierać się w długie spodnie i koszule z długimi rękawami. Spać należy przy zamkniętym oknie, a najlepiej pod moskitierą, która chroni przed komarami - wylicza Horban.

Krajowy Konsultant w dziedzinie Chorób Zakaźnych zaznaczył przy tym, że ryzyko zakażenia wirusem Zika w Polsce jest bliskie zeru.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama