Reklama

Reklama

​Georgette Mosbacher o krytyce UE wobec Polski: Przesadzona

Wypowiadając się dla agencji Reutera ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher, broni Polski i komentuje unijną krytykę dotyczącą przestrzegania standardów demokratycznych nad Wisłą. Ta wypowiedź pojawia się w czasie, gdy Unia Europejska próbuje powiązać budżet z praworządnością w krajach członkowskich.

"Jeżeli mnie pytacie, czy myślę, że wiele ataków na Polskę dotyczących przestrzegania wartości demokratycznych jest przesadzonych, moja odpowiedź brzmi 'tak'" - oświadczyła Mosbacher.

Dodała, że UE niechętnie przyjmuje do wiadomości, jak wielkie postępy uczyniła Polska od upadku komunizmu, w szczególności w zakresie wzrostu gospodarczego. Zdaniem ambasador Polska jest wciąż w UE postrzegana jako "nastolatka", którą już przestała być. "Nie sądzę, żeby Francja i Niemcy były z tego zadowolone" - oceniła Mosbacher. 

Jak przypomina Reuters, rządzona od 2015 r. przez Prawo i Sprawiedliwość Polska była krytykowana przez UE w związku z reformą systemu sądownictwa, a Bruksela oskarżała Warszawę o łamanie prawa unijnego.

Reklama

Wraz z pogarszającymi się relacjami z UE Polska skupiła się na budowaniu silnych więzi z USA, szczególnie od czasu objęcia władzy przez prezydenta Donalda Trumpa - pisze Reuters. 

Unia reaguje na wydarzenia w Polsce

UE stara się odpowiedzieć na to, co wielu w Europie Zachodniej postrzega jako pełzający autorytaryzm, szczególnie we wschodnich krajach Wspólnoty: Polsce, Węgrzech i Rumunii - tłumaczy Reuters opisując, że na rozpoczętym w piątek unijnym szczycie w Brukseli dyskutowany będzie mechanizm, który ma łączyć przyznawanie środków z budżetu UE z przestrzeganiem zasad praworządności.

Po tym, gdy niektóre z polskich miast wprowadziły regulacje przeciwko promowaniu tzw. ideologii LGBT, Komisja Europejska zasygnalizowała też, że unijna pomoc może być wstrzymana wobec polskich samorządów, które dyskryminują mniejszości ze względu na orientację seksualną - pisze Reuters. 

"Głośno o tym mówię"

Materiał Reutersa zwraca uwagę między innymi na to, że podczas kampanii prezydenckiej Mosbacher stanowczo zareagowała na atakowanie praw mniejszości seksualnych przez PiS, gdy ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że "ideologia LGBT" jest gorsza od komunizmu.

"Myślę, że były tam podteksty homofobiczne" - powiedziała ambasador USA odnosząc się do kampanii prezydenckiej. "Czy mi się to podoba? Nie. I głośno o tym mówię" - dodała.

Mosbacher oświadczyła także, że zawarta w 2019 r. przez Dudę i Trumpa umowa o przeniesieniu tysiąca żołnierzy USA do Polski zostanie sfinalizowana w przeciągu "tygodni, nie miesięcy". Reuters podał w zeszłym miesiącu, że po roku negocjacji to porozumienie rozpadło się w wyniku sporów dotyczących finansowania i miejsca rozmieszczenia wojsk USA; Mosbacher zaprzeczyła wówczas tym doniesieniom.   


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje