Reklama

Reklama

G. Czempiński: Raport Macierewicza sponiewierał wizerunek polskich służb

Sprawa Olina i raport Macierewicza (nt. likwidacji WSI - przyp.red.) sponiewierały wizerunek polskich służb za granicą. Nikt nie chce z nami współpracować - ubolewa Gromosław Czempiński.

Były szef UOP dziwi się Antoniemu Macierewiczowi. - My, ludzie służb uważamy, że zrobił dużo złego w służbach. Wielokrotnie zastanawialiśmy się, co nim kieruje. Tłumaczy to głębokim patriotyzmem, antykomunizmem i niechęcią do Rosji, ale pewne działania, które podjął, są trudno wytłumaczalne i przyczyniły się do osłabienia polskich służb - mówi Czempiński.

Reklama

Przypomnijmy, że "Gazeta Wyborcza" dotarła do uzasadnienia decyzji warszawskiej prokuratury apelacyjnej, która umorzyła śledztwo w sprawie raportu WSI. W uzasadnieniu czytamy, że Macierewicz nie może odpowiadać za kłamstwa w raporcie WSI, bo za swoją pracę nie dostawał pensji, a publikując go myślał, że pisze prawdę.

Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. Macierewicza zapowiedział w ubiegłym tygodniu Twój Ruch. Posłowie TR informowali wówczas, że komisja miałaby zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury, proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony (m.in. kierował komisją weryfikacyjną dla żołnierzy WSI) oraz szefa SKW.

Brak odpowiedzialności Macierewicza za "zniszczenie polskiego wywiadu"

Uzasadniając powołanie komisji, lider TR Janusz Palikot mówił o braku odpowiedzialności Macierewicza za "zniszczenie polskiego wywiadu", a także w odniesieniu do raportu z weryfikacji WSI, o braku odpowiedzialności za decyzje, "które krzywdzą setki osób, które na całe lata je stygmatyzują". Według Palikota los komisji śledczej ds. skutków działalności Macierewicza jako wiceministra obrony i szefa SKW, jest w rękach premiera, szefa PO Donalda Tuska. Polityk TR zaapelował do Tuska o poparcie tego wniosku.

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich, kwota kosztów resortu z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

Pod koniec grudnia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poinformowała o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r. Śledztwo wszczęto na wniosek osób wymienionych w raporcie, przeproszonych przez MON.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów (w skład klubu Twojego Ruchu wchodzi 36 posłów). Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Dowiedz się więcej na temat: gen. Gromosław Czempiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje