Reklama

Reklama

Fikcyjni asystenci Dudy w PE? Szczerski tłumaczy

​Nie istnieją fikcyjni asystenci Andrzeja Dudy w PE, oni wszyscy są zatrudnieni na umowę o pracę - zapewnił w piątek Krzysztof Szczerski (PiS). Wyraził zdziwienie, że prokuratura, która prowadzi śledztwo, zajmuje się sprawą zatrudniania asystentów tylko przez PiS.

Chodzi o wszczęte w środę śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie fikcyjnego zatrudniania asystentów europosłów PiS, a tym samym doprowadzenia Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Reklama

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła osoba fizyczna na podstawie publikacji tygodnika "Newsweek" z marca, według której europosłowie PiS - m.in. Andrzej Duda, Zbigniew Kuźmiuk, Tomasz Poręba i Ryszard Legutko - zatrudniają pracowników partii na fikcyjnych etatach.

"Nie istnieją fikcyjni asystenci. Oni wszyscy są zatrudnieni na umowę o pracę, są raportowani do Parlamentu Europejskiego, Parlament Europejski nie zgłosił w tej sprawie żadnych uwag. Nie czuje się poszkodowany" - powiedział w piątek Szczerski, jeden ze współpracowników prezydenta elekta, pytany w radiu RMF FM o to, czy Duda, który miał 16 asystentów, będzie miał problem.

"To przecież nie są żadne fikcyjne, lewe etaty, jak to się czasem próbuje zarzucać" - zapewnił Szczerski.

Jego zdaniem dziwne, że prokuratura prowadzi śledztwo na rzecz poszkodowanego, który nie czuje swojej szkody. "Po prostu zapytano o spis pracowników i każdy z posłów Prawa i Sprawiedliwości - dziwne, że tylko pyta się o Prawo i Sprawiedliwość zresztą, to bardzo jest dziwne - po prostu przekazał informację taką, którą można było znaleźć w internecie, więc naprawdę nie jest żadna sensacja. Dziwię się tylko, że prokuratura zajmuje się wyłącznie jedną partią, no ale to widocznie są takie standardy" - podkreślił poseł PiS.

"Nie słyszałem, żeby posłowie innych partii zwracali pieniądze, które otrzymywali z parlamentu na asystentów, jeśli zatrudniali ich wielokrotnie mniej niż Andrzej Duda na przykład. To znaczy, że kto lepiej gospodaruje pieniędzmi - ten, który zatrudnia za te same pieniądze 10 osób, czy ten, który zatrudnia za te same pieniądze 2-3 osoby" - pytał Szczerski.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak pytany o tę sprawę przez dziennikarzy w Sejmie, powiedział, że trochę dziwi go, że prokuratura skupiła się wyłącznie na posłach jednego ugrupowania, a nie także PO, którzy również zasiadają w Parlamencie Europejskim. "Warto zachować staranność i przeanalizować wszystkich parlamentarzystów, a nie tylko niektórych" - powiedział. Podkreślił, że PiS nie ma sobie w tej sprawie nic do zarzucenia.

Jak pisał "Newsweek", europosłowie PiS zatrudniają ludzi na fikcyjnych etatach, wśród nich są m.in. "makijażystki prezesa i pracownicy partii, którzy nie wiedzą, gdzie mieszczą się biura ich deputowanych".

Prowadzone przez warszawską prokuraturę śledztwo dotyczy doprowadzenia Parlamentu Europejskiego "w bliżej nieustalonym czasie, nie wcześniej niż w dniu 01.10.2014 r. i nie później niż w dniu 16.03.2015 r., do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w bliżej nieustalonej kwocie poprzez fikcyjne zatrudnienie w charakterze asystentów posłów do Parlamentu Europejskiego osób faktycznie zatrudnionych w organach partii i wprowadzenie tym samym pokrzywdzonego w błąd co do faktu rzeczywistego wykonywania przez te osoby obowiązków asystentów posłów do Parlamentu Europejskiego oraz poniesienia w związku z tym kosztów ich zatrudnienia przez Parlament". Grozi za to do 8 lat więzienia.

W toku postępowania sprawdzającego prokuratura zwróciła się do europosłów wskazanych w publikacji tygodnika o nadesłanie stosownych informacji dotyczących zatrudnienia asystentów. "Informacji tych do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy" - mówił w czwartek rzecznik Przemysław Nowak. "Jednocześnie z analizy stron internetowych Parlamentu Europejskiego oraz partii Prawo i Sprawiedliwość wynika, iż osoby, które są zatrudnione w organach ww. partii, pełnią jednocześnie funkcje asystentów posłów do Parlamentu Europejskiego" - poinformował w komunikacie rzecznik prokuratury.

Jak napisał "Newsweek", jesienią 2014 roku w centrali PiS na Nowogrodzkiej zapadła decyzja o likwidacji kilkudziesięciu etatów w partii i rozwiązaniu kilkunastu umów cywilnoprawnych, "ale pracowników nie można pozbyć się ot tak, bo bez nich partyjna machina przestałaby działać". Według tygodnika europosłom złożono propozycję nie do odrzucenia, by zatrudnić pracowników partii na etatach asystentów, żeby od tej pory płacił im PE.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje