Reklama

Reklama

"Fakt": CPK szuka prezesa. Pensja? 114 tys. zł

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Jak ustalił "Fakt", zarobki szefa CPK mają wynosić 114 tys. zł brutto miesięcznie. To prawie sześć razy więcej niż pensja prezydenta Andrzeja Dudy. W odpowiedzi na informacje dziennika, spółka CPK opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że informacje podawane przez "Fakt" są nieprawdziwe.

"Do końca tego roku powinien być wyłoniony w konkursie prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny" - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Marcin Horała.

Reklama

Kandydaci mogą składać oferty na stanowisko szefa CPK do 13 grudnia. Horała poinformował, że rozstrzygniecie konkursu nastąpi przed zbliżającymi się świętami. O wyborze prezesa spółki zdecyduje rada nadzorcza.

Jak ustalił "Fakt", jest o co walczyć, bo oferta jest niezwykle atrakcyjna. Według informacji gazety, zarobki szefa CPK mają wynosić 114 tys. zł brutto miesięcznie. To - jak zaznacza "Fakt" - prawie sześć razy tyle, ile zarabia prezydent Andrzej Duda. 

Przypomnijmy, że Spółka Centralny Port Komunikacyjny powstała na przełomie listopada i grudnia 2018 r. Ma przygotować i zrealizować budowę nowego lotniska centralnego dla Polski i inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Lotnisko ma powstać na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki - między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Oświadczenie spółki Centralny Port Komunikacyjny

Spółka wydała oficjalne sprostowanie informacji opublikowanych przez "Fakt" w artykule "PiS oferuje fuchę życia - pensja 114 tys. zł".

Jak wynika z oświadczenia CPK - w artykule podano nieprawdziwe informacje dotyczące potencjalnego wynagrodzenia dla prezesa zarządu spółki. 

"W spółce CPK nigdy nie było pensji w wysokości wyliczonej przez Fakt" - czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślają przedstawiciele CPK - zgodnie z zasadami wynagradzania obowiązującymi w spółce, podana kwota jest "niemożliwa do uzyskania", a zarobki członków zarządu są regulowane "Ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz Uchwałą nr 1 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników CPK".

Spółka podkreśla też, ze informacja na temat wysokości zarobków publikowana jest w BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Aktualne wynagrodzenie wszystkich członków zarządu, w tym prezesa, w spółce CPK wynosi 44 tys. zł brutto. Kwota netto wynosi w tym przypadku 29 tys. 450 zł (po opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, tj. aktualnie wg stawki 32 proc.)" - napisano w oświadczeniu. Podkreślono także, że wysokość wynagrodzenia prezesa CPK zostanie wyznaczona przez radę nadzorczą po rozstrzygnięciu konkursu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy