Reklama

Reklama

Eksperci chcą zmian w programie szczepień ochronnych

Eksperci chcą zmian w Programie Szczepień Ochronnych. Chodzi o objęcie obowiązkowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom najmłodszych dzieci. Polska jest jedynym krajem w Europie, obok Rumunii, który nie prowadzi takiej profilaktyki. Dziś rozpoczyna się 8. Europejski Tydzień Szczepień ( potrwa do 27 kwietnia).

Profesor Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mówi, że szczepienie przeciw pneumokokom dzieci do drugiego roku życia chroni również dorosłych. Wskazują na to doświadczenia z Kielc, gdzie od kilku lat samorząd finansuje te szczepienia. O 60 procent zmniejszyła się liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc wśród najmłodszych, ale też wśród seniorów.

Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego powiedział, że koszt wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom to 100 milionów złotych czyli tyle, co ministerstwo zdrowia wydaje na wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Pneumokoki wywołują wiele chorób, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu, między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę, ale również zapalenia ucha, płuc i zatok.

Obecnie rodzice kupują szczepionki przeciwko pneumokokom na własną rękę. Koszt jednej - to około 270 złotych. Potrzebne są 3 dawki.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy