Reklama

Reklama

Eko-trendy w budownictwie na 2019 rok - energooszczędnie, nowocześnie i zgodnie z naturą

Już od kilku lat da się zauważyć rosnącą świadomość tego, że można budować nowocześnie z uwzględnieniem ochrony środowiska. W 2019 roku to się nie zmieni, więc będzie powstawać jeszcze więcej energooszczędnych domów. Potwierdzają to eko-trendy, które zdominują zbliżający się rok.

Czas działać!

Gdy obserwujemy postępującą degradację środowiska, coraz bardziej zadymione, brudne miasta, w których dominują nieekologiczne budynki, każdy z nas chciałby mieć swój udział w proekologicznych działaniach. Planeta dłużej tego nie wytrzyma, więc trzeba zrobić wszystko, by zacząć zmieniać ten stan rzeczy. W sektorze budowlanym już widać pozytywne zmiany, co bardzo cieszy, bo domy cechujące się lepszą efektywnością energetyczną, to zdrowsze, przyjemniejsze jutro dla nas wszystkich.

Zerowe zużycie energii - oddech dla naszej planety

Reklama

Proekologiczne podejście do budownictwa to obecnie jedna z głównych idei, którymi kieruje się Unia Europejska. Eko-trendy to odgórnie ustalony plan, który ma przynieść długofalowe, pozytywne rezultaty. Przed państwami członkowskimi postawiono bardzo ważne zadanie - zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Określa to Dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego, na podstawie której stworzono w naszym kraju uchwałę w sprawie “Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii". Na tej podstawie, do końca 2020 roku wszystkie nowopowstałe budynki muszą cechować się niemal zerowym zużyciem energii. Od 1 stycznia 2019 roku ten przepis obejmuje wszelkie nowe budynki użyteczności publicznej.

Obiekty zeroenergetyczne to same zalety

Obiekty zeroenergetyczne są całkowitym przeciwieństwem standardowych budynków. - Przede wszystkim cechują się wysoką izolacyjnością przegród budowlanych, stosowaniem urządzeń do rekuperacji, jak i bardzo energooszczędnych systemów instalacyjnych - mówi Jakub Charkiewicz z pracowni domoweklimaty.pl. Co najważniejsze, tego rodzaju budynki są samowystarczalne, a to dlatego, że pobierają energię ze źródeł odnawialnych, czyli słońca i wiatru. Stawiając takie domy, zyskujemy podwójnie, bo z jednej strony korzystamy z odnawialnych zasobów naturalnych, a z drugiej - oszczędzamy pieniądze i z czasem inwestycja się zwraca, bo miesięczne koszty utrzymania maleją. Niezwykle istotny jest też komfort użytkowania takich obiektów, gdyż nie musimy obsługiwać skomplikowanych urządzeń, przykładowo związanych z ogrzewaniem.

Eko-trendy. Co o nich wiemy?

Wdrożenie eko rozwiązań to przyszłość odpowiedzialnego ekologicznie budownictwa, a wyznaczane przez Unię Europejską normy spowodują, że już w 2019 roku zaobserwujemy coraz częstsze sięganie po odnawialne źródła energii. Warto zatem przypomnieć najważniejsze rozwiązania z tego obszaru.

  • Panele fotowoltaiczne, które przetwarzają światło w energię elektryczną, bez szkodliwych produktów ubocznych (jak np. CO2).
  • Powietrzne pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli bardzo efektywne i ekologiczne systemy ogrzewania budynków. Ich zasada działania polega na tym, że używając powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła, transportują je do powietrza wewnętrznego. Rozwiązanie tego typu gwarantuje wysoką efektywność energetyczną - od 3 do 4 razy wyższą niż w przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych.
  • Poza tym wymienić można szereg innych rozwiązań, między innymi, energooszczędny układ budynku (zwarta bryła budynku, w którym znajduje się jak najmniej ścian zewnętrznych), przeszklenia ścian zewnętrznych i drzwi zapewniające doświetlenie wszystkich części, także komunikacyjnych; oświetlenie LED (zapewniające spore oszczędności), zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe (zmniejszające zużycia wody oraz energii niezbędnej do jej podgrzania) oraz listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by redukujące zużycie prądu. Na uwagę zasługuje także zbieranie wody szarej, którą można wykorzystywać do celów gospodarczych i przemysłowych.Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | ekologiczny dom

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje