Reklama

Reklama

Dziś czynności procesowe z udziałem Aleksandra Cz.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przeprowadzi w czwartek czynności z udziałem 40-latka, zatrzymanego w środę z nożem myśliwskim i strzykawką w bazylice w Piekarach Śląskich (Śląskie) przed wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Planujemy na dzisiaj czynności procesowe z udziałem tego mężczyzny. Postępowanie toczy się pod kątem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nieustalonych osób" - poinformowała PAP rzeczniczka prokuratury Joanna Smorczewska.

Reklama

W środę ok. 13.30 policjanci z katowickiego oddziału prewencji sprawdzający teren bazyliki w Piekarach Śląskich przed wizytą głowy państwa zauważyli mężczyznę, który dziwnie się zachowywał. Rozglądał się, wracał w to samo miejsce, sprawdzał wejścia do bazyliki. W pewnym momencie policyjni wywiadowcy zauważyli, że mężczyzna wyciąga z saszetki strzykawkę i chowa ją do kieszeni kurtki. Zatrzymali 40-latka po wejściu do bazyliki, przed bramkami pirotechnicznymi. Znaleźli przy nim nóż i strzykawkę wypełnioną bezbarwnym płynem. Trwają badania tej substancji.

"Mężczyzna chciał zobaczyć się z prezydentem, miał przy sobie kartkę z notatkami. Nie mogę ujawniać ich treści, ale mogę powiedzieć, że to co na niej było nie miało charakteru gróźb" - powiedziała PAP rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Bytomianin spędził noc w policyjnym areszcie. W chwili zatrzymania był trzeźwy. Jak zaznaczyła prok. Smorczewska, na pewno zarządzone zostaną też badania sprawdzające, czy nie był pod wpływem innych substancji odurzających.

Policjanci przeszukali w środę mieszkanie mężczyzny, gdzie zabezpieczyli komputer oraz telefony, które będą sprawdzane przez policyjnych ekspertów. Postępowanie zmierza do ustalenia, jakie były jego zamiary oraz przeznaczenie niebezpiecznych przedmiotów, które miał ze sobą.

Aleksander Cz. jest osobą bezrobotną, nie był notowany za czyny kryminalne.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę po południu z mieszkańcami Piekar Śląskich. Wcześniej odwiedził miejscowe sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, gdzie co roku przybywają m.in. stanowe pielgrzymki mężczyzn i kobiet; to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Górnym Śląsku. Prezydent odwiedził też piekarski Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim. Podczas wizyty na Śląsku odwiedził też Zabrze. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje