Reklama

Reklama

Dzień demonstracji przeciwko zmianom w sądownictwie

Dzisiaj o godz. 15 rozpocznie się pod Sejmem demonstracja opozycji przeciwko zmianom wprowadzanym w sądownictwie przez PiS. Swój udział zadeklarowali liderzy partii opozycyjnych. Z kolei wieczorem pod Sądem Najwyższym środowiska prawnicze utworzą "łańcuch światła".

"Powstrzymajmy zamach stanu" - tymi słowami do udziału w manifestacji zachęca na swojej stronie Komitet Obrony Demokracji. 

"Zdemolowano Krajową Radę Sądownictwa. Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy. Bardziej jaskrawy jest jednak projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który chwilę przed północą trafił do laski marszałkowskiej w trybie poselskim - tzw. "szybka ścieżka legislacyjna" - chcą więc dokonać dzieła totalnego zniszczenia jeszcze w wakacje. Projekt zakłada natychmiastowe usunięcie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Chyba, że Pan Zbyszek uzna, że któraś z tych osób ma zostać" - czytamy w apelu KOD. 

"Nie sposób mieć już żadnych wątpliwości - PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w naszym kraju. One nie mają już być "wolne" ! "Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy". Tak powiedział niegdyś Józef Stalin... Nie oddał władzy przez dziesięciolecia. Jego pełne terroru rządy spłynęły rzeką krwi. Nie mamy wątpliwości. Jesteśmy świadkami zamachu stanu. W trosce o Polskę, przyszłość naszą i naszych dzieci, nie możemy na to pozwolić" - napisano w dalszej części apelu.

Do udziału w demonstracji zachęca także Platforma Obywatelska. "O 15.00 w niedzielę widzimy się przed Sejmem. Działajmy wspólnie przeciwko #ZamachLipcowy. Razem #ObrońmyDemokrację" - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna.

Reklama

Udział manifestacji zapowiadają posłowie PO i Nowoczesnej. Bartosz Arłukowicz z PO nazwał dzisiejszą demonstrację "kluczowym momentem".

Pod Sejmem pojawi się też m.in. były prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Manifestacja przed Sejmem to nie jedyne zgromadzenie zaplanowane na niedzielę. O godz. 21 pod Sądem Najwyższym na pl. Krasińskich utworzony zostanie "łańcuch światła". Organizatorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

"16 lipca 2017 r. postanowiliśmy się spotkać, by okazać, jak bardzo ważne dla naszego kraju są instytucje, których niezależność gwarantuje, że jesteśmy obywatelami demokratycznego państwa prawa. Zapraszamy wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży na sercu, by przyłączyli się do nas i przyszli w najbliższą niedzielę o godzinie 21 pod siedzibę Sądu Najwyższego ze świecami. Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem!" - apeluje stowarzyszenie. 

Organizatorzy proszą uczestników, aby przynieść ze sobą tylko świece. "Prosimy nie używać żadnych znaków czy emblematów" - napisano. 

Zmiany w sądownictwie

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął, bez poprawek, dwie uchwalone w tym tygodniu w Sejmie nowelizacje - ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zmienia m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakładająca m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców ma wybrać Sejm (dziś wybierają ich środowiska sędziowskie). 

W środę z kolei do laski marszałkowskiej wpłynął projekt PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.   

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy