Reklama

Reklama

Dzieci mają nowego rzecznika

Sejm większością głosów wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Został nim Marek Michalak, rekomendowany przez klub Platformy Obywatelskiej. Zastąpi Ewę Sowińską, która w kwietniu podała się do dymisji, a z końcem czerwca odeszła z urzędu.

Kandydaturę Michalaka poparło 237 posłów. Jego kontrkandydatami byli: Katarzyna Piekarska - zgłoszona przez klub Lewicy (uzyskała 41 głosów) oraz Leszek Dobrzyński - zgłoszony przez klub PiS (uzyskał 144 głosy).

Reklama

Większość bezwzględna konieczna do wyboru wynosiła 214 głosów.

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu także odbędzie się wymagane głosowanie w tej sprawie. Sejm powołuje RPD za zgodą Senatu.

Posłowie Lewicy przed głosowaniem pytali, dlaczego wybór jest dokonywany przed nowelizacją ustawy o RPD. PiS przekonywało, że wybór jest już przesądzony. PSL zachęcało do "wyciszenia" urzędu.

Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) podkreślała, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. - Dlaczego najpierw na starych zasadach wybieramy RPD, a dopiero potem będziemy nowelizować ustawę o RPD? - dopytywała.

Przypomniała, że klub Lewicy proponował, aby to organizacje pozarządowe rekomendowały Sejmowi kandydatów na RPD. - Tak się nie stało - dodała.

Natomiast Tadeusz Cymański(PiS) przekonywał, że głosowanie to tylko "ceremonia, ponieważ sprawa już została rozstrzygnięta, a urząd obejmie kandydat koalicji". Przypomniał, że już podczas głosowania w komisji sejmowej był sprzeciw wobec kandydata PiS. - Komisja powinna ocenić, czy kandydaci są godni sprawować ten urząd, a godni są wszyscy - dodał.

Cymański podkreślił, że przed nowym RPD stoją dwa wielkie wyzwania: ubóstwo i bieda dzieci oraz patologie, takie jak alkoholizm i przemoc. Apelował do nowego RPD o "pozostawienie na boku spraw, które wywołują wojnę ideologiczną i co do których jest już wypracowany kompromis". - Walczmy o rzeczy, które nas połączą - stwierdził.

Natomiast Janusz Piechociński (PSL) podkreślił, że nowy rzecznik "to ma być rzecznik dzieci, dzieci które chodzą do szkoły, gdzie nie dzieje się najlepiej, dzieci, które mają problemy w rodzinie, dzieci, które mają problemy w szkole i poza szkołą".

- Urząd RPD powinien normalnie funkcjonować, a politycy z nim współpracować. Zadanie dla nowego rzecznika to wyciszenie urzędu, tak aby wypełniał funkcję służby wobec naszego najmłodszego pokolenia - mówił Piechociński. Dodał, że "politycy powinni wspierać rzecznika i ludzi, którzy dbają nie tylko o dobro swoich dzieci".

Sylwetka nowego rzecznika

Marek Michalak to dotychczasowy szef Kapituły Orderu Uśmiechu. Urodził się w 1971 roku w Świdnicy. Żonaty, ma dwoje dzieci. Jest pedagogiem specjalnym. Poza Akademią Pedagogiki Specjalnej w Warszawie ukończył studia z zakresu m.in. organizacji pomocy społecznej. Pracuje w Fundacji "SERCE" - Europejskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Nowy Rzecznik Praw Dziecka jest też działaczem społecznym. W 1987 współzakładał Koło Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE"; był też współzałożycielem kilku innych organizacji, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym.

Jest także twórcą programu prewencyjno-rozwojowego dla dzieci i młodzieży Centrum Przyjaźni Dziecięcej oraz współautorem (razem z żoną) międzynarodowej akcji "Polscy Artyści Plastycy - Dzieciom", z której dochód wspiera budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.

Wśród licznych nagród i wyróżnień otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Longina Komołowskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, ponownie otrzymał ją od Anny Kalaty w 2006 roku; statuetkę Humanitarna VICTORIA 2000 za "ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz pomoc humanitarną".

Otrzymał też Międzynarodowy Medal "Zasłużony Działacz Humanitarny". W 1994 roku w plebiscycie dziennika "Słowo Polskie" został wybrany Najpopularniejszym Mieszkańcem Województwa Wałbrzyskiego.

Michalak został też wyróżniony Orderem Uśmiechu, którego został najmłodszym w historii Kawalerem. Od 2007 roku jest kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Michalak jest też autorem tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży.

Dowiedz się więcej na temat: michalak | klub | rzecznik praw dziecka | Marek Michalak | RPD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy