Reklama

Reklama

Działacze ruchu "Wolność i Pokój" odznaczeni przez prezydenta

W piątek we Wrocławiu 25 działaczy ruchu "Wolność i Pokój" zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości Polski. Odznaczenia przyznawane są przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej.

Odznaczenia wręczono w piątek we Wrocławiu w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie odbyła się sesja historyczna poświęcona historii ruchu "Wolność i Pokój".

Wręczający odznaczenia wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że Krzyże Wolności i Solidarności przyznane działaczom tego ruchu to dowód, iż państwo polskie nie zapomniało o ludziach, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

"Gdy w latach 80. podejmowaliście swoją działalność, to nikt nie traktował tego w takich kategoriach, że za jakiś czas spotkają was za to zaszczyty. To wyróżnienie jest dowodem, że państwo polskie pamięta o ludziach, którzy walczyli z komunizmem. Należy wam się podziękowanie za wasz udział w marszu polskich pokoleń" - powiedział Szwagrzyk.

Reklama

Krzyże Wolności i Solidarności wręczono 25 osobom zaangażowanym w opozycję antykomunistyczną i ruch "Wolność i Pokój" we Wrocławiu.

Dziękując w imieniu odznaczonych Zuzanna Dąbrowska, podkreśliła, że nie bez znaczenia dla ich działań była mocna tradycja opozycyjna właśnie we Wrocławiu.

"Dziękujemy Wrocławiowi, gdzie dorastaliśmy i gdzie zostaliśmy ukształtowani. To właśnie tutaj w pobliżu tej dawnej zajezdni MPK gromadzili się młodzi ludzie i protestowali w kolejnych latach walki" - dodała.

Ruch "Wolność i Pokój" to pacyfistyczne ugrupowanie społeczno-polityczne, które powstało w połowie lat 80. XX w. Impulsem do jego powstania była chęć obrony działacza NSZ Marka Adamkiewicza, który za odmowę złożenia przysięgi wojskowej został pod koniec 1984 r. skazany i osadzony w więzieniu.

Protesty w ruchu WiP miały charakter pokojowy. Działacze organizowali głodówki, manifestacje, na których palono książeczki wojskowe i domagano się m.in. zmian w prawie, pozwalających na odbywanie zastępczej służby wojskowej.

Jak poinformował dolnośląski oddział IPN, w poniedziałek we Wrocławiu Krzyże Wolności i Solidarności zostaną wręczone kolejnym 34 działaczom opozycji z lat 1956-89.

Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament jednocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje