Reklama

Reklama

Dwóch oskarżonych ws. ataków na kibiców z Rosji podczas Euro 2012

Wojciech B. i Wojciech W. zostali oskarżeni w sprawie ataków pseudokibiców na kibiców z Rosji w związku z meczem Polska-Rosja podczas Euro 2012. Grozi im do 5 lat więzienia.

- Wojciechowi B. i Wojciechowi W. prokuratura zarzuca, że w czasie mistrzostw Europy od 7 do 12 czerwca 2012 r. organizowali i koordynowali przyjazd do Warszawy pseudokibiców z terenu całej Polski w celu dokonania pobicia kibiców rosyjskich - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura.

Dodał, że w śledztwie ustalono, że oskarżeni udzielali porad, w jaki sposób atakować kibiców rosyjskich, wskazywali miejsca ich pobytu w Warszawie, a także doradzali, w jaki sposób należy się zachować, aby utrudnić rozpoznanie i zatrzymanie przez policję, a także jak się zachowywać w przypadku ewentualnego zatrzymania.

Reklama

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Warszawie. Za podżeganie do stosowania przemocy wobec innych osób z powodu przynależności narodowej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

12 czerwca 2012 r., przed meczem Polska-Rosja, doszło w Warszawie do zajść, które rozpoczęły się podczas przemarszu rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy. Grupa ok. 100 pseudokibiców próbowała doprowadzić do siłowej konfrontacji. Nie dopuściła do tego policja. Zakończyło się na bójkach, rzucaniu kamieniami, odpalaniu petard i rac. Kilkanaście osób odniosło obrażenia. Zatrzymano ok. 200 osób.

Do polskich sądów wpłynęło w sumie 125 spraw związanych z różnego rodzaju incydentami, do których doszło podczas Euro. Sprawcy odpowiadali m.in. za nielegalne zgromadzenia, udział w bójkach, niszczenie mienia, a także za naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariusza. Spośród nich 63 osoby skazano, a 3 uniewinniono. Większość skazań była na kary w zawieszeniu. Skazano też m.in. trzech obywateli Rosji za udział w zajściach.


Dowiedz się więcej na temat: Euro 2012 | pseudokibice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje