Reklama

Reklama

​Duda o Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego: To jedno z najważniejszych zadań

Pokazywanie jedności w walce z terroryzmem i w zapewnianiu bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej to dziś jedno z najważniejszych zadań - powiedział prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie.

Podczas konferencji prezydent podkreślał, że kwestia zagrożenia terrorystycznego dominowała podczas rozmów i dyskusji przedstawicieli państw uczestniczących w szczycie. Dodał, że podczas swojego wystąpienia podziękował m.in. prezydentowi USA Barackowi Obamie za to, że z jego inicjatywy te szczyty bezpieczeństwa nuklearnego się odbywają.

Reklama

"Zwłaszcza teraz te dyskusje na temat bezpieczeństwa nuklearnego, w tym ujęciu nie tylko militarnym co cywilnym, są szczególnie istotne" - powiedział prezydent. "Trzeba powiedzieć, że ta inicjatywa (szczyty bezpieczeństwa nuklearnego - PAP) bardzo wiele uczyniła dla poprawy tej sfery bezpieczeństwa na całym świecie. Udało się zabezpieczyć w przestrzeni światowej ponad 6 tys. ton materiałów rozszczepialnych i to jest niezwykle istotne. Ta praca nadal trwa i to dzisiejsze spotkanie przywódców państw nie kończy współpracy; ona dalej będzie realizowana. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla bezpieczeństwa europejskiego, ale ogólnoświatowego" - podkreślił Duda.

"Pokazywanie jedności w walce z terroryzmem i w zapewnianiu bezpieczeństwa w przestrzeni Europejskiej i światowej to dzisiaj jedno z najważniejszych zadań" - dodał prezydent.

Przypomniał, że w ramach współpracy z USA doprowadzono do tego, że w Polsce "w zasadzie nie ma już wysoko wzbogaconego uranu". "W ramach współpracy dokonaliśmy przekazania tego uranu, a nasz badawczy reaktor w Świerku został przekształcony i dzisiaj działa w oparciu o paliwo nisko wzbogacone" - powiedział. "Bardzo się cieszę, że mogłem dzisiaj reprezentować Polskę na tym najwyższym poziomie, bo faktycznie było to spotkanie wszystkich prezydentów, premierów najważniejszych państw" - dodał.

Duda: Chcemy szerszego udziału wojsk NATO w regionie

Polska będzie zabiegać przed szczytem NATO w Warszawie o obecność na naszym terytorium nie tylko wojsk USA, ale także innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także infrastrukturę natowską - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że najnowsza deklaracja Stanów Zjednoczonych o skierowaniu do Europy Środkowo-Wschodniej brygady pancernej wojsk amerykańskich jest dla Polski satysfakcjonująca.

"Natomiast, jeżeli chodzi o szczyt NATO, to trzeba pamiętać, że Sojusz Północnoatlantycki to nie tylko Stany Zjednoczone i Polska. Będziemy rozmawiali o szerszym udziale wojsk sojuszniczych we wzmocnieniu (obecności NATO w regionie) w ćwiczeniach, w intensyfikacji wspólnych działań na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej w tym oczywiście Polski. To będzie na pewno dalszym przedmiotem naszych zabiegów" - powiedział prezydent w Waszyngtonie na konferencji prasowej dla polskich mediów.

Duda podkreśli, że Polsce zależy też na wzmocnieniu obecności infrastruktury NATO w regionie. "Chcielibyśmy, aby infrastruktura militarna Sojuszu Północnoatlantyckiego znalazła się na naszym terytorium, żeby mogła służyć do ćwiczeń wojsk Sojuszu, czyli naszych wspólnych ćwiczeń, ale z drugiej strony, żeby mogła być wykorzystywane przez Polską armię" - powiedział prezydent.

W piątek w Waszyngtonie trwa drugi i ostatni dzień Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem szczytu, będącego inicjatywą Baracka Obamy, jest zabezpieczenie cywilnych zasobów materiału nuklearnego na świecie i minimalizacja ryzyka terroryzmu nuklearnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama