Reklama

Reklama

"Dość lekceważenia". Związkowcy tygodniami będą paraliżować kraj?

Związkowcy z trzech central - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - zapowiadają, że są "przygotowani na długą walkę" w związku z zapowiedzianym na 11 września początkiem akcji strajkowych. Ostrzegają, że protesty mogą trwać nawet kilka tygodni.

Tydzień temu FZZ, Solidarność i OPZZ powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mający koordynować zaplanowane na wrzesień akcje protestacyjne. W czwartek przedstawiciele tych central spotkali się na obradach Komitetu.

Szef Solidarności Piotr Duda powiedział, że protest odbywał się będzie pod hasłem: "Dość lekceważenia społeczeństwa". - Na bieżąco sztaby protestacyjne będą informowały o przygotowaniach do dni protestu, ale to mogą być nie tylko dni, lecz tygodnie lub nawet miesiące. Jesteśmy przygotowani na długą walkę - podkreślił.

"Platforma oburzonych"

Reklama

- W sierpniu będziemy organizowali kolejne spotkanie "platformy oburzonych" (...) poprzednie spotkanie odbyło się 16 marca w Gdańsku w sali BHP, kolejne będzie 10 sierpnia w Łodzi - zapowiedział Duda.

Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że "wszyscy oburzeni i lekceważeni przystąpią do akcji protestacyjnej, by upomnieć się o godność".

FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. Związki domagają się m.in. wycofania się przez rząd ze zmian w kodeksie pracy przedłużających maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Obecnie rozliczany jest on maksymalnie w ciągu 4 miesięcy. Warunkiem powrotu do rozmów jest też dla związków dymisja ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza i jednocześnie jego odejście z funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Dowiedz się więcej na temat: Piotr Duda | związkowcy | Strajki | manifestacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne