Reklama

Reklama

"DGP": Ryszard Petru wycofuje się z polityki

Nie wystartuję w jesiennych wyborach parlamentarnych - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Ryszard Petru, lider partii Teraz!

Były szef partii Nowoczesna, a teraz lider Teraz! wycofuje się z życia politycznego.

Reklama

"Dla naszego elektoratu ważniejsze jest zwycięstwo nad PiS niż program gospodarczy (...) Nie jestem w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym tak skutecznie, jak bym chciał" - powiedział Petru w rozmowie z Bartkiem Godusławskim z "Dziennika Gazety Prawnej".

"Wracam do biznesu. Nie wystartuję w jesiennych wyborach parlamentarnych, będę pracował i zarabiał na życie" - dodał.

Pełna treść wywiadu jutro w "DGP".

Kilka dni temu "Rzeczpospolita" donosiła, że partia Teraz! znajduje się w stanie likwidacji.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że sześć partii nie złożyło sprawozdań finansowych, a cztery złożyły je z opóźnieniem (za co grozi wykreślenie z rejestru partii) - w tej grupie była Teraz! - informowała "Rz".

W sprawozdaniu finansowym partii Teraz!, które można zobaczyć na stronach PKW z datą 23 kwietnia tego roku Ryszard Petru występuje już w roli likwidatora partii. Z dokumentu dowiadujemy się także, że partia nie dysponowała żadnymi środkami.

Petru był założycielem i liderem Nowoczesnej. 31 maja 2015 r. odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL; 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w październikowych wyborach parlamentarnych zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Przewodniczącym Nowoczesnej był wówczas Petru, a jego zastępczynią m.in. Katarzyna Lubnauer. Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer.

Petru opuścił partię 11 maja 2018 r. Uzasadniając wówczas swoją decyzję ocenił, że Nowoczesna przestała być partią "reform, zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na bylejakość i konformizm". Jak dodał nie może brać odpowiedzialności za partię, na którą nie ma wpływu zarówno w sferze programowej, jak i politycznej.

W połowie listopada 2018 r. Ryszard Petru oraz była posłanka Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus powołali Teraz! - nowe ugrupowanie polityczne, którego filarami są gospodarka i społeczeństwo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje