Reklama

Reklama

​Delegacja Komisji Weneckiej w Polsce rozmawiała w TK

O "paraliżowaniu" Trybunału Konstytucyjnego mówili jego sędziowie delegacji Komisji Weneckiej podczas wtorkowych rozmów w TK - poinformował po spotkaniu prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm. Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK.

Według Rzeplińskiego, członkowie Komisji Weneckiej "doskonale wiedzą" o paraliżu TK. Rzepliński dodał, że TK funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności", a "jednym z elementów prób zarządzania Trybunałem jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o TK albo że nie będzie nowej ustawy".   

Reklama

Rzepliński wyraził obawę, że konflikt wokół TK będzie czasami przygasał, a czasami będzie się tlił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.   

Wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że członkowie Komisji pytali m.in. o stanowisko wobec wypowiedzi polityków obraźliwych dla sędziów TK. "Jeśli w jakiejś kwestii byli poruszeni, to byli poruszeni co do sposobu traktowania Trybunału przez polityków; widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty" - oświadczył.   

Biernat poinformował, że odbyło się też krótkie spotkanie Komisji z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm (których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda).   

Nie doszło natomiast do spotkania Komisji z sześciorgiem sędziów wybranych do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br.; odmówili oni spotkania. "Utraciliśmy zaufanie do Komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii" - oświadczyli wcześniej ci sędziowie.   

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy