Reklama

Reklama

David Cameron z wizytą w Warszawie. Spotkanie z premier Szydło

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyleciał dziś do Warszawy. O godz. 9:00 spotkał się z Beatą Szydło. Oświadczenie dla mediów szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski wygłosili przed planowanymi rozmowami politycznymi.

- W dzisiejszych rozmowach poruszymy najważniejszą sprawę dla Wielkiej Brytanii. Dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym i jest dla nas ważne, żeby Wielka Brytania w UE pozostała, bo stanowi fundament Unii Europejskie - powiedziała premier. Jak podkreśliła, pozostanie Zjednoczonego Królestwa w Unii jest niezwykle istotne dla polskiej polityki i gospodarki.

Jak zapowiedziała Szydło, jednym z tematów, o których będzie dyskutować z Cameronem, jest projekt porozumienia UE - Wielka Brytania.

- Propozycje te w części budzą nasze wątpliwości. W pełni się przychylamy do rozwiązań zaproponowanych przez premiera, które mają usprawnić działanie UE. Oczywiście - jak to zawsze się dzieje, gdy zasiada się do negocjacji, nawet w gronie przyjaciół - pojawiają się tematy sporne. W tym przypadku to kwestie związane ze sprawami socjalnymi - mówiła szefowa polskiego rządu.

Reklama

- Chcemy, żeby Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mieli takie same szanse jak Brytyjczycy - podkreśliła.

- Chcemy, aby dalsze postulaty wspierania wschodniej flanki NATO były popierane przez Camerona - kontynuowała. - Nie wyobrażam sobie, żeby Wlk. Brytania opuściła UE - zaznaczyła.

David Cameron podkreślił, że jego kraj ma z Polską wiele wspólnych interesów, jeśli chodzi o NATO, rozwój gospodarczy czy bezpieczeństwo energetyczne.

- Chcemy, alby Polska i Wielka Brytania współpracowały w Europie. Cieszę się na tę dyskusję - powiedział.

I dodał: "Zgadzam się całkowicie z tym, co mówi pani premier. Wielkiej Brytanii będzie lepiej w zmodernizowanej Unii".

Jak zaznaczył, Polska i Wielka Brytania są na początku długoterminowej, strategicznej współpracy w NATO i UE. - Łączą nas mamy wspólne, dalekosiężne cele - powiedział brytyjski premier.

David Cameron podczas wizyty w Warszawie ma również rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

4,5 mln euro na pomoc dla uchodźców

Beata Szydło wzięła udział w czwartek w całodniowej konferencji "Wspierając Syrię i region", o czym pisaliśmy TUTAJ. Przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych dyskutowali o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania stawiane przez kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Podczas spotkania premier zadeklarowała że polski rząd przeznaczy w 2016 roku łącznie ponad 4,5 miliona euro na pomoc humanitarną. W ramach tej kwoty 3 mln euro będzie przeznaczone na pomoc Syrii, a 1,5 mln euro dla uchodźców w państwach ościennych.

Beata Szydło w brytyjskim dzienniku

Wizyta Beaty Szydło w Wielkiej Brytanii i stanowisko Polski w sprawie negocjacji na linii Unia - Wielka Brytania odbiły się echem w tamtejszych mediach. Polska premier w wywiadzie dla "The Times" podkreśliła, że nie jest zadowolona z przedstawionej propozycji kompromisu w negocjacjach Wielkiej Brytanii z UE (zobacz TUTAJ).

Jak podkreśliła, "zmiany w systemie zasiłków nie będą dobrze przyjęte przez Polaków". Szydło oczekuje, że planowane reformy nie obejmą ponad 700 tys. Polaków, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Projekt porozumienia UE z Londynem

Przypomnijmy, że we wtorek szef Radu Europejskiej Donald Tusk przedstawił unijnym przywódcom projekt porozumienia ws. warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

W dokumencie zaproponowano ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata (więcej TUTAJ).

Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych przez dłuższy czas obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje