Reklama

Reklama

Czym obecnie żyje Kościół? Biskupi porozmawiają o tym na Jasnej Górze

O wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed Kościołem będą rozmawiać biskupi podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która spotka się 3 maja br. na Jasnej Górze. - Będzie to swoistego rodzaju podsumowanie tego, co Kościół uczynił w ostatnich miesiącach swojego posługiwania - zaznaczył sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, duszpasterstwo Kościoła w Polsce w czasie pandemii i po jej ustaniu, zamknięcie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - będą głównymi tematami obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która spotka się 3 maja br. na Jasnej Górze. Biskupi będą także rozmawiać o czerwcowym Zebraniu Plenarnym Episkopatu, które odbędzie się w dniach 11-12 czerwca.

W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe KEP wskazano, że zagadnienia, które będą podjęte na zebraniu Rady Stałej, dotyczą najważniejszych kwestii, którymi obecnie żyje Kościół w Polsce.

Reklama

Wyzwania przed którymi stoi Kościół

"Będzie to swoistego rodzaju podsumowanie tego, co Kościół uczynił w ostatnich miesiącach swojego posługiwania. Omawiane będą także wyzwania, które stoją przed Kościołem w Polsce w tym wyjątkowym czasie, kiedy ograniczenia sanitarne związane z bezpieczeństwem, zachowaniem życia czy zdrowia ograniczają możliwość przeżywania naszej wiary, sprawowania kultu, trwania w jedności wspólnoty modlącego się Kościoła" - zaznaczył sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Biskupi podejmą również temat obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. "Wiele inicjatyw zaplanowanych na rok jubileuszowy, m.in. pielgrzymka narodowa do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie, nie mogło się odbyć z powodu sytuacji pandemicznej. "Biskupi zastanowią się, w jaki sposób końcowe tygodnie Roku Jubileuszowego przeżyć nie tylko z pamięcią, ale i z głębszym pochyleniem się nad nauczaniem św. Jana Pawła II" - zaznaczył bp Miziński.

Temat beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

Poinformował, że Rada Stała podejmie także kwestię najbliższego Zebrania Plenarnego, które planowane jest na 11-12 czerwca br. Jeśli warunki sanitarne pozwolą na jego organizację, to odbędzie się ono w Kalwarii Zebrzydowskiej. "Centralnym liturgicznym wydarzeniem Zebrania Plenarnego będzie msza św. w bazylice ojców jezuitów w Krakowie, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - 11 czerwca br. o godz. 18.00, z odnowieniem aktu poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokładnie w 100. rocznicę tego wydarzenia. Chcemy w ten sposób na nowo zawierzyć Boskiemu Sercu Kościół, który jest w Polsce" - podkreślił bp Miziński.

Zaznaczył, że biskupi będą także rozmawiać o wyznaczonej na 12 września beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia oraz s. Róży Czackiej.

W przypadającą 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski członkowie Rady Stałej gromadzą się na Jasnej Górze, gdzie w czasie mszy św. przez wstawiennictwo Matki Bożej zawierzają Bogu Ojczyznę. Zazwyczaj dzień wcześnie - 2 maja odbywało się zebraniem Rady Stałej. W tym roku przypada on w niedzielę w związku z tym spotkanie członków Rady Stałej odbędzie się 3 maja, w klasztorze jasnogórskim z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.

Dowiedz się więcej na temat: Kościół | Jasna Góra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje