Reklama

Reklama

Centralne obchody święta policji. Błaszczak nawiązał do protestów

Wręczenie nominacji generalskich i zapowiedź reformy policyjnego szkolnictwa. W Legionowie pod Warszawą odbyły się centralne obchody święta policji.

W czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył awanse na stopień nadinspektora komendantowi wojewódzkiemu w Katowicach inspektorowi Krzysztofowi Justyńskiemu i komendantowi wojewódzkiemu w Lublinie inspektorowi Pawłowi Dobrodziejowi. W przemówieniu prezydent przypomniał, że policja jest największą formacją mundurową, strzegącą bezpieczeństwa kraju.

Reklama

"To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczpospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli. Stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, często narażając własne życie po to, by chronić życie, zdrowie i mienie innych" - mówił Andrzej Duda, zwracając się do policjantów.

"Chcą przejmować władzę przez ulicę"


Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że powstał zespół, który ma opracować założenia nowej koncepcji szkolnictwa policyjnego. Jak mówił, wraz z rozwojem policji musi też iść rozwój systemu szkolenia, a tego nie powinno być "nigdy dość".

Mariusz Błaszczak podziękował też funkcjonariuszom, pilnującym porządku i przestrzegania prawa w czasie ostatnich protestów przeciwko reformie sądownictwa.

Jak zaznaczył, "żyjemy w czasach, w których w polskiej polityce jest opozycja, mówiąca o przejmowaniu władzy przez ulicę (..), są ludzie, którzy mówią, że będą blokować prawa innych do zgromadzeń i próbują rzeczywiście odebrać prawa innym, ale państwo stoicie na straży praw obywatelskich, wolności, swobód obywatelskich".

"Bardzo dziękuję, że wypełniacie państwo swoje obowiązki celująco" - mówił szef MSWiA. "Najważniejsze w państwa misji jest pojęcie służby, etos służby, służenie innym" - dodał.

Przypomniał jednocześnie, że rząd wprowadził program modernizacji służb mundurowych, "wzorowany na programie rządu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego z 2007 r.", który to program "pozwala realnie zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom".

Polska Policja to 100 tysięcy funkcjonariuszy i 30 tysięcy pracowników cywilnych. Od lat nie słabnie zaufanie społeczne do tej formacji. Według badań CBOS policjantom ufa prawie 70 procent Polaków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne