Reklama

Reklama

CBOS: Mazowiecki najlepiej ocenianym premierem

25 proc. Polaków uważa, że Tadeusz Mazowiecki był najlepszym premierem ostatniego ćwierćwiecza. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

W stosunku do pozostałych premierów wolnej Polski, zdania są podzielone. Co dziesiąty respondent wskazał, że najlepszym szefem rządu ostatnich 25 lat był Jerzy Buzek.

8 procent oddało głos na Jarosława Kaczyńskiego, a nieznacznie mniej osób (7 procent) na Donalda Tuska.

Kolejni w rankingu są Leszek Miller (6 procent) oraz Włodzimierz Cimoszewicz (5 procent).

Najmniej respondentów wskazało na Jana Krzysztofa Bieleckiego (0,4 procent).

Co ciekawe, aż 23 procent badanych na pytanie "Który z premierów był, Pana(i) zdaniem, najlepszy?" odpowiedziało "trudno powiedzieć, nie wiem, nie pamiętam".

W badaniach, które CBOS przeprowadził 5 lat temu, ranking najlepszych premierów RP kształtował się inaczej. Najwyższe pozycje zajmowali wówczas politycy niedawno pełniący ten urząd. Pierwsze miejsce zajął Kazimierz Marcinkiewicz z 18-procentowym poparciem.

Reklama

Za nim, z 16 procentami, uplasował się Donald Tusk. Głos na obecnego lidera, Tadeusza Mazowieckiego, oddało 15 procent respondentów (10 punktów procentowych mniej).

Badanie dotyczące szefów rządu III RP przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski w dniach 6-12 lutego 2014 roku oraz 6-12 marca 2014 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy