Reklama

Reklama

​Burza w Sejmie. Oto wydarzenia minionej nocy

Wczorajszy wieczór i noc z piątku na sobotę z pewnością przejdą do historii. Marszałek Sejmu przeniósł obrady do Sali Kolumnowej, po tym jak mównica sejmowa została zablokowana przez opozycję. Podczas nietypowego posiedzenia przegłosowano budżet na 2017 rok. Prezentujemy kalendarium wydarzeń.

Blokada mównicy sejmowej

Podczas wieczornego głosowania nad projektem budżetu na 2017 rok marszałek Marek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę. Powodem takiej decyzji był fakt, że poseł PO wyszedł na mównicę z kartką, na której widniał napis "Wolne media w Sejmie". W odpowiedzi na decyzję marszałka, posłowie opozycji zablokowali mównicę.

Obrady przeniesione do Sali Kolumnowej

Blokada mównicy sejmowej przyczyniła się do kolejnej decyzji marszałka Kuchcińskiego. Przeniósł on obrady do Sali Kolumnowej, gdzie posłowie uchwalili budżet na 2017 r. Posłowie głosowali przez podniesienie ręki. Jak podał marszałek Kuchciński, w głosowaniu wzięło udział 236 posłów, za było 234, przeciw dwoje, nikt się nie wstrzymał od głosu. Posłowie opozycji zarzucili ekipie rządzącej, że podczas głosowania nie było kworum i głosowanie było nielegalne.

Reklama

KOD przed Sejmem

Tymczasem, przed Sejmem zaczęli wieczorem gromadzić się sympatycy KOD. Około północy zablokowano wyjście z gmachu Sejmu m.in. od ul. Wiejskiej oraz od. ul. Górnośląskiej. Do protestujących po zakończeniu obrad Sejmu dołączyli posłowie sejmowej opozycji, PO i Nowoczesnej. Przed godziną trzecią w nocy, gdy Sejm opuszczała premier Szydło i prezes Kaczyński, doszło do zamieszek. Wyjazd polityków próbowali zablokować demonstrujący. Doszło do przepychanek między policją a protestującymi.

Zakaz wstępu do Sejmu

Nad ranem straż marszałkowska powiadomiła, że marszałek Kuchciński nakazał dziennikarzom opuszczenie Sejmu. W gmachu pozostali politycy opozycji, a przed Sejmem protestujący. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy