Reklama

Reklama

Bp Górzyński: Dzień Chorego ma uwrażliwić na cierpiących

Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, ma uwrażliwić na cierpiących pacjentów i zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Józef Górzyński.

Hierarcha, który spotkał się z dziennikarzami w warszawskim szpitalu Św. Rodziny, nawiązał do orędzia Franciszka na XXII Światowy Dzień Chorego. Zdaniem biskupa Górzyńskiego papieskie przesłanie pokazuje wymiar chrześcijańskiego spojrzenia na cierpienie, papież zwraca uwagę na "miłość miłosierną wypływającą z wiary".

Reklama

- W wymiarze religijnym - na co wskazuje papież w orędziu - "choroba i cierpienie ma wymiar zbawczy". Ponadto - jak podkreśla papież Franciszek - "zarówno choroba jak i cierpienie zostały zredukowane, tzn., że nie mają w życiu człowieka ostatniego słowa"- podkreślił bp Górzyński.

- Choroba i cierpienie nie wypowiadają ostatniego słowa, jest coś więcej, co można zwyciężyć poprzez miłość - mówił hierarcha.

Krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Stanisław Warzeszak podkreślił, że Ojciec Święty w bardzo dobitny sposób zwraca uwagę na "miłość miłosierną, która wyraża się przez czułość". - Czułość wyraża się w dostrzeżeniu pacjenta nie tylko w relacjach pacjent-lekarz o charakterze profesjonalnym, ale na płaszczyźnie miłości, życzliwości, solidarności, czułości - zaznaczył.

Zdaniem ks. Warzeszaka, słowa papieża Franciszka "o miłości miłosiernej wypływającej z wiary", ale także z czułości, z dotyku ręki pacjenta" są bardzo ważnym przesłaniem tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Dyrektor Szpitala Św. Rodziny prof. Bogdan Chazan powiedział, że "lekarze w swojej pracy powinni uczyć się od swoich pacjentów, powinni potrafić cieszyć się razem z nimi, ale też i martwić się razem z nimi". Dodał, że "lekarze powinni okazywać swoim pacjentom więcej miłości, więcej czułości", bo - jak podkreślił - "czułość i miłość jest pewną formą terapii".

Tradycyjnie 11 lutego odbędą się msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 r. Ustanowił go bł. Jan Paweł II 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na pl. św. Piotra, wyznaczając na obchody dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego.

Dowiedz się więcej na temat: biskup

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne