Reklama

Reklama

Borys Budka: Trzymam kciuki, by okazało się, że Sławomir Nowak jest niewinny

- Mocno trzymam kciuki za to, by okazało się, że Sławomir Nowak jest osobą niewinną; należy dążyć do tego, by sprawa znalazła finał przed niezawisłym sędzią i niezależnym sądem - oświadczył we wtorek 15 września szef PO Borys Budka.

We wtorek CBA poinformowało, że zabezpieczyło środki pieniężne pochodzące prawdopodobnie z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Sławomira Nowaka. Pieniądze były ukryte w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 4 mln zł (4,163 mln) w tym 536.400 euro, 470.000 dolarów i 30.000 zł.

Reklama

Jak z kolei ustaliła Interia, pieniądze były przechowywane w w skrytce w kuchennej szufladzie, czy podwójnej ścianie w szafie. Czytaj więcej TUTAJ. 

Budka: Trzymam kciuki

Budka, pytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o sprawę oświadczył, że przede wszystkim należy dążyć do tego, by znalazła finał przed "niezawisłym sędzią i niezależnym sądem". 

- Dzisiaj w sprawach winy lub niewinności nadal, zgodnie z polską konstytucją, orzeka sąd, a nie rzecznik CBA. W tej sprawie czekam na decyzję sądu - powiedział szef PO.

Pytany, czy wierzy w niewinność Sławomira N. oświadczył, że wierzy w polski wymiar sprawiedliwości. - Chcę, by ta sprawa jak najszybciej znalazła swój finał i bardzo chciałbym, aby w tej sprawie Sławomir Nowak okazał się niewinny. Mocno trzymam kciuki za to, by okazało się, że Sławomir Nowak jest osobą niewinną - podkreślił Budka.

Kidawa-Błońska poręczyła za Nowaka. Pytano, czy żałuje


Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) była pytana, czy nie żałuje poręczenia, którego udzieliła Sławomirowi Nowakowi przed paroma miesiącami.

- Dlatego poręczyłam, że uważałam, że Sławomir Nowak powinien jak najszybciej oczyścić się z tych zarzutów i nie widzę powodu, żeby nie mógł zrobić tego w sądzie, że musiał być zatrzymany. Skoro prokuratura posiada tyle dowodów uważam, że mógł być w domu i udzielać odpowiedzi na pytania prokuratorów. A jaki będzie wyrok, jakie decyzje podejmie sąd, to już jest inna sprawa - powiedział Kidawa-Błońska.

Zatrzymanie Sławomira Nowaka

Były minister transportu Sławomir Nowak został w lipcu zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. 

Jak informowała wówczas prokuratura, zatrzymanie N. było efektem międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

We wtorek CBA poinformowało o kontynuacji śledztwa. Biuro podało, że zabezpieczono również inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover. - W ramach prowadzonych czynności dokonano także zabezpieczenia innych rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie - zaznaczyło Biuro.

- W ocenie śledczych sprawa pozostaje rozwojowa. CBA kontynuuje czynności związane m.in. z ujawnianiem kolejnych wątków ww. śledztwa oraz składników majątkowych osób, objętych postępowaniem - dodało CBA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje