Reklama

Reklama

Borys Budka: Donald Tusk mobilizuje także swoich przeciwników

Satysfakcjonujący będzie taki wynik, gdzie będziemy na pierwszym miejscu - powiedział Borys Budka komentując poruszenie w polskiej polityce i wśród wyborców wywołane powrotem Donald Tuska.

Borys Budka pytany w TOK FM o mobilizację przeciwników Tuska, jaką może wywołać jego powrót do krajowej polityki, powiedział: - Zgadzam się, że Donald Tusk mobilizuje również drugą stronę, natomiast to jest tak, że kto bardziej zmobilizuje swoich wyborców, ten wygrywa.

Nawiązując do decyzji Tuska z 2019 roku, by nie uczestniczyć w wyborach prezydenckich z powodu silnego elektoratu negatywnego, Budka zwrócił uwagę na różnicę między wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

- W tych wyborach nie bijemy się o 50 procent plus jeden głos, bo nikt w Polsce nie ma szans samodzielnie mieć takich wyników wyborczych - powiedział.

Reklama

- Ale żeby wygrać wybory, trzeba być najsilniejszym po stronie opozycji, mieć zdolność do budowy szerszych porozumień. Wydaje mi się, po rozmowach które prowadzę, że również nasi koledzy, koleżanki po stronie opozycyjnej mają wrażenie, że wiara w zwycięstwo jest po stronie całej opozycji - mówił.

- Satysfakcjonujący będzie taki wynik, gdzie będziemy na pierwszym miejscu. To jest realne, to jest ciężka praca, ale to przede wszystkim jest pokazanie dobrej alternatywy, tego że jest realna szansa na wygranie z obozem zła - ocenił.

Efekt Donalda Tuska? Najnowszy sondaż

Według najnowszego sondażu dla "Wydarzeń" Polsatu Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie i Solidarna Polska) mogłaby liczyć na 34 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z 20 proc. poparciem - wynika z sondażu. Dzięki wzrostowi o 3,1 pkt proc. KO wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni. Ta może liczyć na 15,5 proc. głosów (spadek o 1,6 pkt. proc.)

Tuż za podium uplasowała się Lewica - 8,2 proc. (po spadku o 1,1 pkt. proc.). Piąte miejsce zajęłaby Konfederacja z poparciem 7 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.). Spadek poparcia w porównaniu do poprzedniego badania notuje także PSL-Koalicja Polska, które mogłoby liczyć na 5,3 proc. głosów (spadek o 1,3 proc. proc.).

Prawie 10 proc. ankietowanych (9,9 proc.) nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Donald Tusk i zmiany w PO

Podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej doszło do dużych zmian w partii. Budka zrezygnował z funkcji przewodniczącego PO. Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz ustąpili ze stanowisk wiceprzewodniczących partii.

Donald Tusk i Budka zostali wybrani na wiceprzewodniczących i Tusk jako najstarszy wiekiem wiceszef partii od soboty pełni obowiązki przewodniczącego PO.

Czytaj też:

Donald Tusk wrócił. Walenciak: Polska chce wodza

Szubartowicz: Polska Tuska czy Polska Kaczyńskiego

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje