Reklama

Reklama

BOR zwróciło się do KSP o pomoc w działaniach ochronnych 10 lipca w stolicy

Jak wynika z komunikatu, BOR zwróciło się do Komendy Stołecznej Policji (KSP), jako podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych - o pomoc w realizacji czynności ochronnych podczas kolejnej miesięcznicy smoleńskiej.

W poniedziałek przypada 87. miesięcznica smoleńska, w której - jak każdego 10. dnia miesiąca - udział biorą w stolicy m.in. politycy PiS i część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczą oni w mszy św. w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, skąd maszerują na Krakowskie Przedmieście, przed Pałac Prezydencki. Stowarzyszenie "Obywatele RP" zapowiedziało, że zrobi wszystko, by zablokować poniedziałkowy przemarsz uczestników miesięcznicy.  

Rzeczniczka BOR mjr Katarzyna Kowalewska podkreśliła, że Biuro podejmuje działania wobec ochranianych osób w miejscu ich przebywania, a działania BOR "każdorazowo dostosowywane są do istniejących zagrożeń".  

Reklama

Dlatego "w sprawie działań ochronnych w dniu 10 lipca 2017 r.", Biuro Ochrony Rządu zwróciło się o udzielenie pomocy do Komendy Stołecznej Policji.  

Rzeczniczka BOR przypomina, że "w ramach posiadania uprawnień BOR, na podstawie (...) ustawy, może zwracać się z żądaniem udzielenia niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej". 

BOR zwróciło się o pomoc w realizacji czynności ochronnych do KSP jako "podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych" - napisała Kowalewska na Twitterze.

Zwiększona ochrona

W poniedziałek rano, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, prawie od wysokości kościoła św. Anny do ul. Karowej, rozstawiono metalowe barierki, wygrodzona została również droga z pobliskiego kościoła przed Pałac Prezydencki. Na wysokości hotelu Bristol przejazd przez Krakowskie Przedmieście został zamknięty. Teren zabezpieczają policjanci.  

W czerwcu, podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Policja skierowała po tym wydarzeniu ponad 90 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu.  

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy