Reklama

Reklama

Bogdan Borusewicz: Prowadzę rozmowy w sprawie współpracy opozycji w Senacie

Prowadzę rozmowy w sprawie porozumienia sił opozycyjnych w Senacie. Zaproponowałem rozmowy Włodzimierzowi Czarzastemu - powiedział w czwartek wiceszef PO i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Lider SLD twierdzi jednak, że Borusewicz nie rozmawiał z Sojuszem.

Przedstawiciele trzech partii współtworzących porozumienie Lewicy: szef SLD Włodzimierz Czarzasty, lider Wiosny Robert Biedroń oraz Maciej Konieczny z zarządu partii Razem zwrócili się w czwartek z apelem do PO o podjęcie rozmów w sprawie obsady Prezydium Senatu nowej kadencji, w którym opozycji udało się zdobyć większość 51 mandatów.

Reklama

Zdaniem liderów lewicowego bloku we władzach Senatu powinni się znaleźć reprezentanci: Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewicy, PSL, senatorów niezależnych i PiS.

W środę wieczorem zarząd PO powierzył Bogdanowi Borusewiczowi misję zbudowania porozumienia opozycji w Senacie. Wicemarszałek Senatu pytany w czwartek przez o apel Lewicy, powiedział: "rozmawiam, ale akurat z Lewicą nie rozmawiałem, to znaczy zaproponowałem Czarzastemu, ale on chce rozmawiać ze Schetyną, więc na pewno Schetyna będzie rozmawiał z nim".

Pytany z kolei, czy rozmawiał już z PSL, powiedział, że "rozmawia ze wszystkimi, którzy chcą rozmawiać".

Włodzimierz Czarzasty stwierdził jednak, że Borusewicz nie rozmawiał z SLD na temat Senatu.

"Pakt senacki"

Lider PO Grzegorz Schetyna mówił w środę, że do spotkania władz ugrupowań opozycyjnych na temat Senatu może dojść pod koniec tego tygodnia.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty, PSL - trzy, a SLD - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje