Reklama

Reklama

​Biskupi wiele sobie obiecują po prezydenturze Andrzeja Dudy

Z ostatnich wypowiedzi członków polskiego episkopatu przebija się przekonanie, że prezydent Andrzej Duda w swoich decyzjach będzie postępował zgodnie z nauczaniem Kościoła.

"Prezydent Duda, przysięgając na Boga, rozpoczął swoją posługę dla narodu. I to jest dobry prognostyk" - cieszy się kardynał Henryk Gulbinowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"W historii całej Europy Polska od zawsze uważana jest za katolicką. Próbowano z niej zrobić komunistyczny kraj - nie wyszło. Donald Tusk próbował inaczej tę sprawę rozwiązać i nie udało mu się. Po wielu latach wreszcie zdecydowaliśmy się zagłosować na człowieka, który nie boi się przyznać do swojej wiary i swojego światopoglądu. Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda będzie szanował historię państwa polskiego, które od 1050 lat jest ochrzczone" - liczy kardynał.

Gulbinowicz nie jest przekonany do idei rozdziału Kościoła od państwa.

"A dlaczego? Bo tak zarządzili swego czasu komuniści?" - dziwi się hierarcha.

Od nowego prezydenta oczekuje, że zakaże stosowania metody in vitro.

"Zanim dziecko urodzi się z in vitro, to ile wcześniej jest skazanych na śmierć? Nie można być za tą procedurą. Nowy prezydent w swoim czasie powienien coś z tym zrobić, jeżeli jest katolikiem. A jest".

Kardynał przestrzega polskie rodziny, by nie doprowadziły "do wymierania narodu".

"Korzystajmy z tego, że Pan Bóg dał każdemu człowiekowi siły rozrodcze. (...) Obowiązkiem każdego Polaka jest dawać nowe życie. Naturalnie" - podkreśla kard. Gulbinowicz.

Reklama

Z kolei arcybiskup Andrzej Dzięga podczas mszy na Jasnej Górze nazwał zwycięstwo Dudy "pięknym owocem" i nawet nie ukrywał, że liczy na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości jesienią.

"Ile było w nas radości, gdy przed 24 maja dziewięciodniowa nowenna bardzo wielu ludzi, poprzedzona wcześniej modlitwą nielicznych, dała piękny owoc, zaskakujący dla wielu? Ale moje serce mówi, że tak jak trzeba było kilku tygodni modlitwy przed wyborami prezydenckimi, tak trzeba teraz kilku miesięcy wytężonej modlitwy i pokuty przed wyborami parlamentarnymi" - mówił arcybiskup w lipcu, podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Prezydent powinien postępować zgodnie z wiarą? Dołącz do dyskusji!

Nieco ostrożniej wypowiedział się abp. Stanisław Gądecki podczas mszy w intencji nowego prezydenta. Przewodniczący episkopatu zawarł jednak w swojej homilii pewne oczekiwania w stosunku do prezydentury Andrzeja Dudy.

"Panie prezydencie, modlimy się dzisiaj także o to, abyś - przy podejmowaniu decyzji - patrzył w przyszłość, kierując się radą, która jest zgodna z tradycją przodków i naturą Rzeczypospolitej. Każdy naród ma bowiem inny charakter i inne kształtowały go i kształtują okoliczności. Działając zgodnie z jego naturą, przyczynisz się do uzdrowienia ojczyzny, działając zaś wbrew jego naturze, niechybnie ją osłabisz" - przestrzegł Gądecki.

"Liczymy, że pokładane w nim nadzieje się spełnią i od sierpnia w Polsce będzie lepiej" - mówił w czerwcu kardynał Stanisław Dziwisz.

Dowiedz się więcej na temat: episkopat | Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne