Reklama

Reklama

Będzie nowy ambasador RP przy ONZ w Nowym Jorku. Kandydatem Krzysztof Szczerski

Jak wynika z wniosku szefa MSZ do sejmowej komisji spraw zagranicznych, Krzysztof Szczerski, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, jest kandydatem na ambasadora RP przy ONZ w Nowym Jorku. Komisja zajmie się zaopiniowaniem tej kandydatury 12 maja.

"W związku z zamiarem mianowania pana Krzysztofa Szczerskiego Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym - Stałym Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku uprzejmie proszę Pana Przewodniczącego o wyznaczenie spotkania opiniującego kandydata z Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w piśmie szefa MSZ Zbigniewa Raua skierowanym do szefa komisji Marka Kuchcińskiego (PiS).

Jak wynika z planu obrad Komisji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu, komisja zaopiniuje kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na posiedzeniu 12 maja.

Reklama

Zrezygnował ze stanowiska

Obecnie ambasadorem RP przy ONZ w Nowym Jorku jest Joanna Wronecka, która pełni swoją funkcję od 2017 r. Zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego Wronecka zostanie odwołana z dniem 31 maja bieżącego roku. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.

Krzysztof Szczerski w latach 2017-2021 pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Od kwietnia 2021 r. jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił go jako kandydata Polski na stanowisko komisarza UE, jednak prezydencki minister zrezygnował wówczas, gdy zaproponowana została mu funkcja komisarza UE ds. rolnictwa.

Krzysztof Szczerski jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama