Reklama

Reklama

Beata ​Szydło: Oczekujemy najpóźniej w marcu decyzji UE ws m.in. kontroli granic

Oczekujemy, że najpóźniej na marcowym posiedzeniu Rady Europejskiej zapadną decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic UE i skuteczne działania ograniczające napływ migrantów - powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

Grupa Wyszehradzka przyjęła w poniedziałek wspólną deklarację ws kryzysu migracyjnego. Premier Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu powiedziała, że ta wspólna deklaracja zawiera wsparcie Grupy dla europejskich rozwiązań kryzysu.   

Reklama

Podkreśliła, że "Europa stoi przed ważnymi wyzwaniami, przed problemami, które wymagają rozsądnych, zdroworozsądkowych rozwiązań. Dzisiaj Grupa Wyszehradzka przyjmując jedno stanowisko w tej bardzo ważnej kwestii, jaką jest kwestia migracji, pokazuje, że takie rozwiązania są możliwe" - powiedziała Szydło.   

Oświadczyła, że "rozwiązanie kryzysu migracyjnego może nastąpić przez skuteczne przeciwdziałanie prawdziwym przyczynom migracji, to jest poprzez zakończenie konfliktu w Syrii, Iraku, stabilizację sytuacji w Libii i rogu Afryki" Ale - jak zaznaczyła - zważywszy na obecną sytuację, osiągnięcie tych celów jest dziś odległe i dlatego powinniśmy "postawić na rozwiązania efektywne, które mogą przyczynić się do złagodzenia kryzysu".   

"Jesteśmy gotowi do wspólnej pracy nad propozycją dotyczącą tworzenia europejskiej straży granicznej przybrzeżnej" - oświadczyła Szydło. Podkreśliła ponadto, że kluczem do zatrzymania presji migracyjnej jest współpraca z państwami trzecimi, w tym z Turcją. 

"To, czego potrzebujemy, to natychmiastowa implementacja wspólnego planu działania UE-Turcja" - zaznaczyła.    

Zadeklarowała, że Grupa Wyszehradzka będzie "dążyć, aby nasze stanowisko było lepiej rozumiane w UE". "Chcę jasno podkreślić, że przyjęta dziś deklaracja zawiera jasne wezwanie i wsparcie ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej dla europejskich rozwiązań kryzysu" - podkreśliła Szydło.   

"Oczekujemy, że najpóźniej podczas marcowego posiedzenie Rady Europejskiej zostaną podjęte decyzje, które pozwolą na realną kontrolę granic zewnętrznych UE oraz na skuteczne działania wspólnoty ograniczające napływ migrantów" - dodała polska premier. 

Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Grupa Wyszehradzka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje