Reklama

Reklama

Beata Szydło: Finansowanie "Rodzina 500 Plus" jest bezpieczne

Finansowanie programu "Rodzina 500 Plus" jest bezpieczne i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - zapewniła w czwartek premier Beata Szydło. Podkreśliła, że pieniądze z programu, w sumie 17 mld zł w tym roku, zasilą polską gospodarkę.

Program "Rodzina 500 Plus", który wprowadziła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rusza 1 kwietnia. Zgodnie z nim, rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

- Jesteśmy podekscytowani, czy wszystko będzie dobrze przebiegało. Wierzę w to, że tak, że wszystkie służby, które mają przygotowywać, obsługiwać program staną na wysokości zadania - powiedziała szefowa rządu Beata Szydło w "Sygnałach dnia" w czwartek. Podkreśliła, że rząd realizuje program, który jest potrzebny zarówno rodzinom, jak i gospodarce.

Rząd jest przygotowany

Reklama

Premier pytana o to, jak w kolejnych latach będzie ten program finansowany, powiedziała, że rząd jest na to przygotowany.

- W tym roku pieniądze są zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku jestem również spokojna o to, że te pieniądze będą zabezpieczone. Minister finansów pracuje w tej chwili nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Wprowadzamy nowe podatki od instytucji finansowych, od banków i od hipermarketów, i wszystko wskazuje na to - biorąc pod uwagę analizę wpływów podatkowych w tym roku - że rzeczywiście są to te zmiany (...), które idą w dobrym kierunku - powiedziała Szydło.

Zaapelowała do polityków opozycji, by nie wprowadzali zamieszania informując, że środków nie starczy albo że trzeba będzie zabrać pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

- Finansowanie Programu "Rodzina 500 Plus" jest bezpieczne, zabezpieczone i w następnych latach będzie również dobrze przebiegało - powiedziała.

Pieniądze zasilą gospodarkę

Premier zaznaczyła, że te pieniądze trafią na rynek w Polsce, zasilą polską gospodarkę.

- Spodziewamy się, że będą wyższe wpływy podatkowe. Spodziewamy się, że dzięki tym środkom finansowym, a w momencie, kiedy uruchomimy również programy mieszkaniowe, to będzie jeszcze większy napływ gotówki na rynek. Również dostanie takiego dodatkowego impulsu polska gospodarka - mówiła Szydło.

Dodała, że wszystkie plany wymagają spokojnej pracy i przygotowania.

- Dlatego pan minister finansów te projekty ustaw, które wprowadza, które przyjmuje, robi bardzo ostrożnie, ale też ma kompleksowy plan zmiany w systemie podatkowym w Polsce, co jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że obecny system podatkowy nie spełniał oczekiwań - powiedziała szefowa polskiego rządu.

W tym kontekście wskazała na konieczność uszczelnienia systemu i jego uproszczenie, by podatnicy nie musieli zdawać się na interpretacje i szukanie doradztw podatkowych.

- Powinien być prosty, jasny podatek - powiedziała.

Jak składać wnioski?

Świadczenie w ramach programu "Rodzina 500 Plus" wypłacane będą przez gminy. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

"Nic nie zmusi mnie, żebym postępowała wbrew prawu"

Premier Beata Szydło została również zapytana w "Sygnałach Dnia", czy jest jakaś siła, która zmusi ją do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy naprawczej.

- Nikt i nic mnie nie zmusi mnie do tego, żebym łamała konstytucję i żebym postępowała wbrew prawu. Moim obowiązkiem jest, jako premiera polskiego rządu, postępować zgodnie z prawem, stosować prawo i przede wszystkim postępować zgodnie z konstytucją - odpowiedziała.

- To jest mój obowiązek i nigdy nie będę wykraczać poza moje uprawnienia. Dlatego nie mogę opublikować czegoś, co nie jest wyrokiem - dodała premier.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy