Reklama

Reklama

Barack Obama o "autorytarnej Polsce". Jest komentarz wiceszefa MSZ

​- Brak wiedzy często prowadzi do błędnych refleksji. W tym przypadku, jak wiemy, już nie pierwszy raz - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Odniósł się w ten sposób do słów byłego prezydenta USA Baracka Obamy na temat Polski.

- Skoro można przedkładać tradycje amerykańskiej demokracji nad wielowiekowe tradycje polskiej demokracji, można też twierdzić, że w Polsce mamy dyktaturę. Brak wiedzy często prowadzi do błędnych refleksji, w tym przypadku, jak wiemy, już nie pierwszy raz - powiedział wiceszef MSZ.

Obama: Polska i Węgry stały się autorytarne

W wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie Baracka Obamy dla CNN, były prezydent ostrzegał, że amerykańska demokracja jest zagrożona, lecz koniec demokracji nie będzie nagły. Jako przykład podał Polskę i Węgry.

Reklama

- Kiedy spojrzymy co się stało w miejscach takich jak Węgry czy Polska, które - oczywiście nie miały takich samych demokratycznych tradycji jak my i które nie były tak głęboko zakorzenione - ale jeszcze 10 lat temu były funkcjonującymi demokracjami, teraz w gruncie rzeczy stały się państwami autorytarnymi - powiedział były amerykański prezydent. 

Zgodził się przy tym z prowadzącym wywiad Andersonem Cooperem, że "demokracja nie zawsze ginie w puczu, ale też przy urnie wyborczej". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje