Reklama

Reklama

Auschwitz. Jak doszło do największego okrucieństwa w czasie wojny. Historia obozu

Gdy we wrześniu 1939 roku Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając światowy konflikt, nikt nie miał jeszcze świadomości, że oprócz horroru, który niesie za sobą wojna, wkrótce dojdzie do okrucieństwa, jakiego jeszcze nie było. Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau stał się tego największym symbolem. Oto najważniejsze fakty z jego historii.

Rok 1940

27 kwietnia - Heinrich Himmler, szef SS, wybrał miejsce na nowy obóz koncentracyjny po dawnych koszarach w Oświęcimiu, którego nazwa pod niemiecką okupacją została zmieniona na Auschwitz.

Reklama

14 czerwca - tego dnia pojawiła się w obozie pierwsza grupa polskich więźniów politycznych. W sumie przyjechało wtedy 728 osób.

Rok 1941

1 marca - Heinrich Himmler przyjeżdża do Auschwitz i zarządza rozbudowę nazistowskiego obozu.

22 czerwca - po tym, jak hitlerowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, do Auschwitz zostali wysłani m.in. sowieccy jeńcy wojenni.

3 września - pierwsze masowe zabójstwo w obozie przy użyciu cyklonu B; zginęło wtedy około 250 Polaków i 600 więźniów sowieckich.

Rok 1942

20 stycznia - na konferencji w Wannsee koło Berlina zapada decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej", czyli zagładzie Żydów europejskich. Miały do tego służyć m.in. piece krematoryjne, które zaczęły być wykorzystywane w Auschwitz. Wiosną tego roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z okupowanej Europy do obozu.

1 marca - otwarcie "Auschwitz II-Birkenau", obozu zagłady, w którym były cztery komory gazowe i tyle samo pieców krematoryjnych.

Rok 1943

26 lutego - w Birkenau (Brzezince) został otwarty obóz dla Romów.

Rok 1944

Maj - samoloty aliantów przelatują nad obozem i robią zdjęcia lotnicze Auschwitz, na których widać m.in. dym unoszący się z pieców krematoryjnych.

2 sierpnia - w komorach gazowych ginie trzy tysiące Romów.

7 października - bunt "Sonderkommando", specjalnej grupy więźniów pochodzenia żydowskiego, założonej do obsługi pieców krematoryjnych. Ostatni z trzech wielkich buntów w nazistowskich obozach (wcześniej w Sobiborze i Treblince). Tym w Auschwitz kierowali czterej polscy Żydzi, a materiały wybuchowe dostarczyły cztery więźniarki. Po częściowym zniszczeniu krematorium nr IV akcja się jednak nie powiodła - większość więźniów zginęła na miejscu (450 osób), podobnie jak trzech strażników. Po wojnie członkowie "Sonderkommando" zeznawali na procesach przeciwko nazistowskim zbrodniarzom.

Listopad - zakończenie masowej eksterminacji Żydów. Rok 1944 był najbardziej morderczy. Zaledwie w dwa miesiące naziści zabili ok. 440 tys. Żydów z transportów węgierskich.

1945

17 stycznia - początek "marszu śmierci" ok. 60 tysięcy więźniów zmuszonych przez SS do ewakuacji z obozu przed zbliżającą się Armią Czerwoną.

21-26 stycznia - w tych dniach naziści niszczyli komory gazowe i piece krematoryjne.

27 stycznia - przybycie do obozu wojsk sowieckich, na miejscu było jeszcze wtedy ok. 9 tysięcy więźniów.

Opr. RP

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje