Reklama

Reklama

Atak świńskiej grypy w Krakowie. Rośnie liczba zarażonych

O kolejnym przypadku zachorowania na świńską grypę w Krakowie poinformowało dziś TVN24. Obecność wirusa świńskiej grypy AH1N1 stwierdzono już u siedmiu pacjentów krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Badani są kolejni pacjenci. Jedna osoba zmarła, ale nie ma pewności co do przyczyny zgonu.

TVN24 poinformowało dziś rano, że lekarze krakowskiego szpitala uniwersyteckiego zdiagnozowali wirusa świńskiej grypy już u siedmiu pacjentów.

Wczoraj rano informowaliśmy o trzech zarażonych, następnie liczba chorych pacjentów zwiększyła się do sześciu.

Wzrasta liczba zachorowań na świńską grypę w Krakowie

Jeden z zakażonych pacjentów w krakowskim szpitalu zmarł, ale nie ma jeszcze pewności co do przyczyny zgonu. Ze wstępnych informacji wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był wirus, a choroba hematologiczna.

Lekarze uspokajają i tłumaczą, że przypadki zachorowań to nie powód do paniki, ale do wprowadzania konkretnych procedur. Liczba pacjentów z wykrytym wirusem świńskiej grypy w Krakowie wzrasta.

Reklama

Pacjenci, u których wykryto wirusa AH1N1, zostali umieszczeni w izolatkach. Jak powiedziała TVN24 Maria Włodkowska ze szpitala uniwersyteckiego w Krakowie, pacjenci zostali poddani leczeniu i są pod stałą opieką lekarską.

Dziesiątki ofiar AH1N1 za wschodnią granicą

Wirus świńskiej grypy od kilku dni szaleje w sąsiadującym z woj. warmińsko-mazurskim obwodzie kaliningradzkim. Z powodu epidemii w Kaliningradzie na 10 dni zamknięto w czwartek szkoły oraz niektóre przedszkola.

Na polsko-rosyjskiej granicy nie wprowadzono jeszcze żadnych obostrzeń. Rosyjscy funkcjonariusze pracują w maseczkach i rękawiczkach.

W czwartek zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Bożena Najda potwierdziła, że jedna z mieszkanek Olsztyna jest chora na świńską grypę AH1N1.

Objawy i leczenie

Głównymi objawami wirusa AH1N1 są gorączka, bóle stawów, mięśni oraz osłabienie.

Postępowanie w leczeniu świńskiej grypy jest identyczne, jak w przypadku najpopularniejszej odmiany choroby. Świńska grypa przebiega jednak ciężej niż grypa sezonowa, ponieważ wirus może zaatakować dolne drogi oddechowe, wywołać zapalenie płuc lub inne powikłania. Grypa przenosi się drogą kropelkową. Zalecane są szczepienia, zwłaszcza u osób z grup podwyższonego ryzyka.

Lekarze apleują

Lekarze apelują o zachowanie spokoju i przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Ważne jest częste mycie rąk, zasłanianie się przy kichaniu i kaszlu, nie wysyłanie do przedszkoli przeziębionych dzieci oraz unikanie dużych skupisk ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy