Reklama

Reklama

Arłukowicz: To chocholi grudniowy taniec

Obowiązkiem NFZ jest weryfikacja uprawnień pacjentów do świadczeń, także tych, których eWUŚ wykazuje jako nieubezpieczonych, a nie wyciąganie ręki po pieniądze - podkreślał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Jak mówił Arłukowicz, pacjent nie musi udowadniać, że jest ubezpieczony, gdyż powinien to weryfikować NFZ. - Po to powstał system eWUŚ - powiedział. Dodał, że kwestia ta była elementem sporu z prezes NFZ Agnieszką Pachciarz. - Złożyłem wniosek o odwołanie prezes NFZ zgodnie ze swoją kompetencją - podkreślił.

Reklama

O zwołanie, jeszcze przed świętami, nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia ws. sytuacji w służbie zdrowia wystąpił w środę SLD. Wniosek miał związek z odwołaniem Pachciarz.

"To chocholi taniec"

Zdaniem ministra zdrowia piątkowe posiedzenie komisji to "chocholi grudniowy taniec", który opozycja organizuje co roku. Arłukowicz zapewnił, że sytuacja w NFZ nie wpłynie na dostęp pacjentów do leczenia. - Wszystkie szpitale są zakontraktowane w połowie grudnia, już drugi rok z rzędu - powiedział.

W posiedzeniu komisji nie uczestniczy Pachciarz, skierowała natomiast do posłów list, w którym podkreśliła, że w związku z procedurą jej odwołania udział w posiedzeniu byłby "niestosowny".

W czwartek premier Donald Tusk poinformował, że - na wniosek Arłukowicza - odwołał Pachciarz ze stanowiska. Jak mówił Arłukowicz, NFZ po wprowadzeniu systemu eWUŚ niewłaściwie weryfikował nieubezpieczonych.

Spór pomiędzy resortem zdrowia i NFZ dotyczył osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości posiadają uprawnienie do świadczeń, czyli np. pracownicy, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia. W ocenie ministerstwa Pachciarz przedstawiła zawyżoną liczbę takich osób i zażądała zbyt dużych pieniędzy z dotacji budżetowej na ich świadczenia zdrowotne. Prezes NFZ złożyła w tej sprawie skargę na ministra zdrowia do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje