Reklama

Reklama

Arłukowicz i Owsiak: Będą szkolenia dla dyspozytorów pogotowia

Szkolenia dla dyspozytorów pogotowia oraz opracowanie specjalnych zasad przyjmowania przez nich zgłoszeń - zapowiedziano w środę na konferencji podsumowującej 21. Finał WOŚP. Minister zdrowia mówił też o zmianach, mających zapewnić większą dostępność do pediatrów.

Jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, grupa robocza, którą powołano w poniedziałek, złożona z przedstawicieli resortu zdrowia i WOŚP, w ciągu sześciu tygodni przygotuje cykl szkoleń dla dyspozytorów pogotowia. Dodał, że szkolenia rozpoczęłyby się już w maju.

Reklama

"Zdecydowaliśmy się wykorzystać wasze doświadczenie (...)" - podkreślił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, nawiązując m.in. do szkoleń dla uczniów z pierwszej pomocy, prowadzonych przez fundację.

Mówił także o potrzebie wzmocnienia świadomości społecznej, aby obywatele wiedzieli dokładnie jaka jest rola zespołów ratunkowych, w jakich sytuacjach i w jaki sposób je wzywać. Z kolei algorytm przyjmowania zgłoszeń (czyli zbiór stałych zasad) ma zawierać zestaw pytań, jakie będzie zadawał dyspozytor.

Arłukowicz zapowiedział ponadto, że potrzebna jest korekta systemu nocnej i świątecznej pomocy medycznej, z której trzeba wyodrębnić opiekę nad małymi pacjentami. "Taką prośbę już skierowałem do NFZ" - powiedział.

Systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dotyczące najmłodszych pacjentów minister zdrowia zapowiedział już w poniedziałek po spotkaniu z konsultantami ds. pediatrii, medycyny ratowniczej i medycyny rodzinnej. Arłukowicz spotkał się z nimi w związku ze śmiercią 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Mówił wówczas, że chodzi o odrębne kontraktowanie.

W ocenie ministra zdrowia trzeba też zwiększyć dostęp do pediatrów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, tak by z porady pediatry można było skorzystać wieczorem, w nocy i w święta, nie tylko w szpitalu. Jak wyjaśniał, chodzi o możliwość prowadzenia podstawowej opieki lekarskiej nie tylko przez lekarzy rodzinnych, ale także lekarzy pediatrów oraz internistów. Zapewniał, że specjalizacja z pediatrii jest bardzo ważna i trzeba zachęcać młodych lekarzy, aby wybierali właśnie ten kierunek.

Arłukowicz poinformował, że są już wstępne wyniki kontroli ws. śmierci2,5-letniej dziewczynki z okolic Skierniewic, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Wynika z nich m.in., że w miejscu, gdzie powinno dyżurować trzech lekarzy, był tylko jeden. Minister zapewnił, że gdy będą pełne wyniki, zostaną one zaprezentowane na odrębnej konferencji. Dodał, że w tej sprawie trzeba wyciągnąć nie tylko konsekwencje, ale wnioski, "aby więcej taka tragedia się już nie wydarzyła".

Minister odniósł się także do pytania o solidarność samorządu lekarskiego i unikanie przez medyków odpowiedzialności za błędy. - Solidarność zawodowa nie może być ponad bezpieczeństwem pacjentów - podkreślił. Dodał, że liczy na większą rolę samorządu lekarskiego w budowaniu zaufania pacjentów do tego zawodu.

Ponadto podczas konferencji Owsiak poinformował, że podczas tegorocznego 21. Finału zebrano ponad 50,6 mln zł. 21. Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2013 r. pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów". Pieniądze ze zbiórki - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz, po raz pierwszy, dla seniorów.

Minister zdrowia podziękował za zbiórkę i pogratulował wyniku fundacji oraz wszystkim, którzy wspomogli akcję.

Dzień po finale, który odbył się 13 stycznia, zadeklarowana kwota wynosiła blisko 40 mln zł, ale sztaby miały czas na rozliczenie się do końca lutego.

Owsiak przypomniał, że w tym roku WOŚP postanowiła profesjonalnie podjąć tematykę związaną z geriatrią, ponieważ jest to zaniedbana dziedzina. Fundacja podkreśla, że w Polsce jest tylko ok. 270 geriatrów, funkcjonuje 35 oddziałów geriatrycznych, co daje ok. 750 łóżek. WOŚP chce wyposażyć placówki w nowoczesne łóżka i sprzęt, koszt jednego miejsca na takim oddziale to ok. 20 tys. zł; 15 mln zł pozwoli Fundacji na wymianę sprzętu i wyposażenie wszystkich istniejących obecnie oddziałów.

Za środki zebrane w czasie tegorocznego finału fundacja chce kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka (z wyposażeniem), ultrasonografy przyłóżkowe, urządzenia do rehabilitacji ruchowej, balkoniki ułatwiające chodzenie, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne i żywieniowe.

Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone także na wymianę sprzętu medycznego do leczenia dzieci, który WOŚP kupiła kilkanaście lat temu.

Dowiedz się więcej na temat: minister zdrowia | owsiak | arłukowicz | szkolenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL