Reklama

Reklama

Archidiecezja komentuje list do papieża ws. inwestycji na swoich gruntach

Stolica Apostolska została poinformowana o planach inwestycyjnych na gruntach archidiecezji warszawskiej i jeszcze w 2013 r. wyraziła na nie zgodę – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik archidiecezji ks. Przemysław Śliwiński, odnosząc się do listu do papieża w tej sprawie.

W poniedziałek list do papieża ws. planów budowy wieżowców w centrum stolicy na gruncie archidiecezji warszawskiej, przy parafii św. Barbary, skierowali przeciwnicy tzw. Nycz Tower i kandydat na prezydenta miasta Jan Śpiewak. Autorzy listu proszą Franciszka o pomoc w zatrzymaniu tej inwestycji.  

"Temat jest stary, był podejmowany m.in. przez Stowarzyszenie 'Miasto Jest Nasze'; sprawa była już wielokrotnie opisywana przez media. Ale oczywiście każdy ma zawsze prawo napisać list, nawet do papieża" - powiedział PAP ks. Śliwiński.  

Reklama

Wskazał, że "Stolica Apostolska wyraziła zgodę na udział Kościoła w tej inwestycji 15 czerwca 2013 r., czyli już za pontyfikatu papieża Franciszka". Prośba w tej sprawie - jak podał - została wystosowana w 2011 r. i "obejmowała szereg dokumentów m.in. pełen opis projektu oraz dokumenty od proboszcza, którego ziemia ma być poddana alienacji, czyli wniesiona w spółkę".  

"Ironiczne mówienie o tym, jakoby to była prywatna inwestycja arcybiskupa warszawskiego, jest niesprawiedliwe i nieprawdziwe. Działania mają na celu znalezienie środków na działanie Kościoła o charakterze charytatywnym i misyjnym oraz inne dobre rzeczy, a nie dla prywatnej korzyści kogokolwiek" - powiedział ks. Śliwiński.  

Pod koniec 2017 r. radni stołecznego Śródmieścia po burzliwej debacie pozytywnie zaopiniowali projekt planu zagospodarowania Śródmieścia Południowego, dopuszczający budowę wieżowców. Plan zagospodarowania dla dzielnicy i rejonu ul. Poznańskiej umożliwia m.in. powstanie przy udziale dewelopera na działce archidiecezji warszawskiej wysokiego na 170 metrów wieżowca Roma Tower, który ma stanąć u zbiegu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Budynek nazywany jest "Nycz Tower" od nazwiska metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Pozostałe cztery budynki mogłyby mieć od 160 do 235 m wysokości.  

Śpiewak, kandydat Porozumienia Wygra Warszawa na prezydenta stolicy, był założycielem i przewodniczącym stowarzyszenia Miasto jest Nasze, z którego potem wystąpił. W poniedziałek podczas briefingu na miejscu planowanej inwestycji ocenił, że po uchwaleniu przez radnych Śródmieścia planów zabudowy, pozwalających wybudować dwa 170-metrowe wieżowce, w sprawie inwestycji "zapadła cisza". Podał, że sprawa dotycząca uchwały trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zdaniem autorów listu skierowanego do papieża Franciszka w wyniku inwestycji Warszawa straci cenne zabytki, zieloną przestrzeń, pogorszy się standard życia mieszkańców tej części miasta.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne