Reklama

Reklama

Apel smoleński. MON zmienia zdanie ws. "poległych"?

Uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów odbędą się z asystą wojskową - podaje TVN24. Po piśmie przedstawicieli kombatantów z pomorskiego oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na zastąpienie w apelu smoleńskim słowa "polegli" na "zginęli".

We wtorek na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbędą uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Reklama

Przed tygodniem przedstawiciele kombatantów z pomorskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócili się w piśmie do władz miasta o rezygnację z asysty wojskowej, ponieważ sprzeciwiają się zapisowi w apelu smoleńskim o "poległych" ofiarach katastrofy.

"Zginęli" w miejsce "polegli"

Według informacji TVN24 Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na zastąpienie słowa "polegli" słowem "zginęli". W związku z tym wtorkowe uroczystości odbędą się w asyście wojskowej, odczytany zostanie również apel pamięci.

"Mam nadzieję, że to początek wycofania się ministra z niepotrzebnego uzupełnienia apelu poległych, który przez ostatnich kilkadziesiąt lat był odczytywany na różnych uroczystościach" - ocenił w rozmowie z TVN24 Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje