Reklama

Reklama

​Andrzej Duda: Zwiększyć uprawnienia prezydenta

Andrzej Duda uważa, że prerogatywy prezydenta nie odzwierciedlają silnego mandatu głowy państwa, wynikającego z wyborów. Duda postuluje rozpoczęcie dyskusji na temat nowej konstytucji.

Andrzej Duda podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat uprawnień prezydenta w rozmowie z tygodnikiem "W Sieci".

"Konstytucjonaliści od lat mówią o podstawowej sprzeczności: prezydent ma silny mandat i ograniczone uprawnienia" - zauważa Duda.

Jakie uprawnienia chciałby rozszerzyć prezydent?

"Można mu przyznać silniejszą pozycję w zwierzchnictwie nad armią. Może warto się zastanowić, czy nie powinien mieć wpływu na dobór ministra obrony. (...) Drugą sferą, w której bym nieco prezydenta dowartościował, są stosunki międzynarodowe. W Radzie Europejskiej zasiadają przecież 'szefowie państw i rządów'. W Polsce mamy prezydenta o silnym mandacie i zbyt mało wyraźnej roli w polityce zagranicznej. I jest wreszcie kwestia wpływu głowy państwa na wymiar sprawiedliwości. Przecież prezydent powołuje sędziów" - mówi Andrzej Duda.

Reklama

Polska już nie w ruinie?

Ponieważ hasło "Polska w ruinie" stało się motywem przewodnim przeciwników Andrzeja Dudy, prezydent nieco skorygował swoją narrację.

"Wiele z moich wypowiedzi było wyrywanych z kontekstu lub wręcz przekręcanych. Ja się odwoływałem do przeszłości, mówiłem o naszych pradziadkach, dziadkach i ojcach. (...) Mieliśmy kraj zniszczony przez zaborców, przez wojnę. (...) Gdyby nie doszło do II wojny, bylibyśmy dziś na poziomie państw zachodnich. A po tej wojnie znowu dokonano wielkiego wysiłku. Komunizm nie pomógł, szkodził, ale jednak nasi dziadkowie, ojcowie stanęli do pracy. Kto w końcu odbudował Warszawę? Ja mówiłem tyle: skoro oni podnosili Polskę z ruin, my mamy zadanie prostsze: naprawić ją" - wyjaśnił Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "W Sieci".

Przypomnijmy, że internetowa zabawa w opisywanie zdjęć nowych inwestycji hasłem "Polska w ruinie" czy "Polska w zgliszczach" wzięła się od wyborczego spotu Andrzeja Dudy, w którym, wówczas jeszcze kandydat, rzeczywiście mówił o naszych dziadkach i ojcach:

"To oni odbudowali Polskę ze zgliszczy. I ja mówię dzisiaj wszystkim: my też potrafimy".

Co sądzisz o pomyśle Andrzeja Dudy? Dołącz do dyskusji!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje