Reklama

Reklama

Andrzej Duda we Włoszech. Rozmowy o NATO

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę we Włoszech. Późnym popołudniem, około godz. 18:00, spotka się z premierem Włoch Matteo Renzim.

Głównym tematem rozmów będzie szczyt NATO. Jak zapowiada prezydencki minister Krzysztof Szczerski, celem wizyty ma być pokazanie, że Polsce i Włochom zależy na tym, aby warszawski szczyt podjął decyzje o wzmocnieniu zarówno wschodniej, jak i południowej flanki Sojuszu.

Krzysztof Szczerski dodaje, że obecnie trwa ostatni etap "bardzo trudnych" negocjacji treści decyzji lipcowego szczytu NATO.

"Ale w tych trudnych negocjacjach wyraźnie zarysowuje się tendencja do tego, że stanowiska krajów Południa i krajów Wschodu, ale także generalnie całego Sojuszu, coraz bardziej się zbliżają" - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Temat NATO

Tematyka szczytu NATO zdominuje także rozmowy prezydentów Polski i Włoch, które zaplanowano na wtorek. Tego dnia Andrzej Duda wygłosi również wykład w rzymskiej Akademii Obrony NATO.

Jak zaznacza Krzysztof Szczerski, drugim elementem łączącym Polskę i Włochy jest przekonanie, że należy "utrzymać wspólnotę" w Unii Europejskiej. Prezydencki minister przekonuje, że odmienne punkty widzenia w Unii powinny być brane pod uwagę, ale nie mogą one doprowadzić do wewnętrznych podziałów w Europie.

"Nawet jeśli Polska i Włochy z naturalnego punktu widzenia mogą mieć na różne europejskie problemy dzisiaj różny punkt wyjścia" - mówił Krzysztof Szczerski, wskazując między innymi na kwestie strefy euro czy kryzysu migracyjnego.

Prezydencki minister, pytany przez IAR o poglądy Polski i Włoch na sprawę gazociągu Nord Stream II, stwierdził, że roboczy charakter wizyty pozwala na wymianę opinii i poznanie swoich argumentów.

"Po to są tego typu dwustronne wizyty robocze, żeby właśnie te swoje narodowe spojrzenia wzajemnie przekazać i je przedyskutować" - wyjaśniał Krzysztof Szczerski.

Plan wizyty

We wtorek - oprócz spotkań z prezydentem i szefową włoskiego MON, Andrzej Duda wraz z małżonką złożą wiązankę kwiatów na grobie świętego Jana Pawła II w Bazylice świętego Piotra.

W środę para prezydencka weźmie udział w uroczystościach 72. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie z weteranami

W planie wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym jest między innymi msza święta i modlitwa ekumeniczna. Po południu Andrzej Duda spotka się z weteranami. Jak zapowiada Krzysztof Szczerski, podczas uroczystości rocznicowych na Polskim Cmentarzu Wojennym po raz pierwszy zabrzmi utwór "Czerwone maki na Monte Cassino". We wrześniu ubiegłego roku Polska odzyskała prawa autorskie do tej melodii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy