Reklama

Reklama

Andrzej Adamczyk o 100 dniach rządu: Największy sukces uratowanie kontraktu dla PESY

Uratowanie kontraktu sprzedaży PKP Intercity 20 pociągów Dart wyprodukowanych przez bydgoską PESĘ oraz rozlicznie środków unijnych z perspektywy 2007-2013 r. to największy sukces w ciągu 100 dni urzędowania, jakie wskazał Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W piątek w Warszawie kierownictwo resortu infrastruktury przedstawiło na konferencji prasowej działania, jakie zostały zrealizowane w ciągu 100 dni urzędowania.

- Te sto dni to wielka satysfakcja z tego, że mieliśmy bezpośredni wpływ na uratowanie dużego polskiego producenta, myślę tu o bydgoskiej Pesie. Mieliśmy wpływ na uratowanie bardzo mocno zagrożonego kontraktu na dostawę 20 pociągów dla PKP Intercity. Mieliśmy wpływ na to, że nie rozpoczęliśmy reindustrializacji od upadłości wielkiej polskiej fabryki - powiedział Adamczyk.

Kontrakt dla PKP Intercity

Pytany o szczegóły działań resortu w sprawie kontraktu dla PKP Intercity Adamczyk odpowiedział: "Przypomnę, że 14 grudnia 2015 r. mijał termin realizacji tego kontraktu. Nasza aktywność wraz z Ministerstwem Rozwoju dotyczyła możliwości aneksowania tego terminu ze wszystkimi jego skutkami, przede wszystkim rozliczeniem środków unijnych. Szukaliśmy tu porozumienia z Komisją Europejską i takiego sposobu rozliczenia tego kontraktu, żeby można było aneksować termin wykonania umowy".

Reklama

Adamczyk dodał, że alternatywą było nieprzedłużenie tej umowy i utrata ponad 600 mln zł środków unijnych.

- Oznaczało to także prawdopodobnie duże kłopoty Pesy, a co za tym idzie tragedię dla 3,5 tys. pracowników i koniec przedsiębiorstwa, które wybija się na jednego z największych producentów taboru w Europie - wyjaśniał Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury powiedział, że jego zdaniem poprzednia ekipa doprowadziła do wielu zaniedbań w realizacji tego kontraktu.

- Cieszę się, że kierownictwo resortu i PKP Intercity stanęło na wysokości zadania - podkreślił Adamczyk.

Kolejne sukcesy

Drugim sukcesem - jaki wskazał Adamczyk - jest rozliczenie wszystkich środków unijnych ze perspektywy 2007-2013 przeznaczonych na kolej.

- Jesteśmy również zadowoleni, że pomimo ogromnych problemów w grudniu udało się rozliczyć wszystkie środki unijne przeznaczone na inwestycje kolejowe. Przypomnę, że było to ponad 13 mld zł. Kiedy zaczynaliśmy urzędowanie mieliśmy informacje, że część z tych środków w tym rozliczeniu jest zagrożona. Udało się nam praktycznie rzecz biorąc rozliczyć sto procent środków. Uważam to za wielki sukces - podkreślił.

Wśród sukcesów resortu wymienił także rozpoczęcie i "dalekie zaawansowanie" prac nad program budownictwa mieszkaniowego.

- Cieszę się bardzo, że udaje się tak głęboko analizować program budowy dróg krajowych i szukać optymalizacji tam zapisanych inwestycji - dodał Adamczyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje