Reklama

Reklama

Afera wokół SKOK-ów. Szczurek: Zarzut zemsty jest komiczny

Zarzut zemsty sektora bankowego jest o tyle komiczny, że tenże system, razem z sektorem publicznym, w zeszłym roku wyłożył ponad 3 miliardy złotych w ramach gwarantowania depozytów klientów SKOK - podkreśla w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM, minister finansów Mateusz Szczurek. Chodzi o słowa twórcy SKOK Grzegorza Biereckiego, który uważa, że afera wokół SKOK-ów jest efektem odwetu.

Minister pytany o  zamieszanie wokół SKOK-ów określone przez Leszka Balcerowicza "największą aferą finansową III RP"  kategorycznie odrzuca twierdzenia o zemście.

- Gdyby nie pomoc bankowego funduszu gwarancyjnego i wypłata gwarantowanych depozytów, mielibyśmy poważny problem społeczny dlatego, że ten kryzys związany z upadłością, czy też przejmowaniem niektórych SKOK-ów w zeszłym roku rozlałby się z pewnością na cały sektor, tworząc panikę nie bankową, tylko SKOK-ową - wyjaśnia Szczurek. 
- Tego udało się uniknąć właśnie dzięki zaangażowaniu sektora publicznego, bo składki na bankowy fundusz gwarancyjny pochodzą od banków i ich klientów, a jednocześnie bankowy fundusz gwarancyjny jest częścią sektora finansów publicznych, ale też jest to koszt uzyskania przychodów - dodaje. 

W opinii ministra, kłopoty finansowe poszczególnych SKOK-ów są największym problemem polskiego podsektora finansowego od bardzo długiego czasu. - Całe szczęście, że udział SKOK w aktywach sektora finansowego w Polsce nie jest taki duży, a jednocześnie bankowy fundusz gwarancyjny jest bardzo dobrze skapitalizowany dzięki składkom banków właśnie i to jest ewenement na skalę europejską - wyjaśnia.

Reklama

- Poza Szwecją nie ma żadnego kraju w Europie, gdzie ten system gwarantowania depozytów byłby tak dobrze przygotowany na kryzysy tego rodzaju. Całe szczęście, że tak jest, bo dzięki temu klienci SKOK-ów, które mają problemy, bardzo szybko dostają swoje pieniądze  z powrotem - zaznacza Szczurek.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne