Reklama

Reklama

Afera w ministerstwie zdrowia. Premier żąda wyjaśnień

Premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia w związku z ostatnimi publikacjami nt. Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. Informacji Tuska w tej sprawie chcą PiS i Twój Ruch. Z kolei SLD chce zwołania pilnego posiedzenia komisji zdrowia.

Chodzi o publikację "Wprost" z której wynika, że Neumann od kilku miesięcy "walczy o interesy" prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku. Według tygodnika lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, naciągnęła swoich klientów na 1,5 mln zł, wbrew prawu miała m.in. pobierać dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ. 

Reklama

"Wprost" donosi także, że p.o. prezes NFZ Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia". Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań".  

We wtorek rano "odbędą się rozmowy"

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała dziś, że premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia spraw opisanych w mediach. - Z tego co wiem, Neumann złożył dokładne wyjaśnienia, poza tym skierował sprawę do sądu przeciwko autorowi (tekstu we "Wprost"), a minister Arłukowicz skierował CBA do wyjaśnienia tej sprawy oraz zawiesił p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego - zaznaczyła.

Kidawa-Błońska przypomniała, że premiera nie było w poniedziałek w Warszawie, dlatego - jak przewiduje - dopiero we wtorek rano "odbędą się rozmowy zainteresowanych stron na ten temat". 

PiS: Sprawa jest bulwersująca

W reakcji na publikację PiS postuluje, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu (12-14 marca) premier przedstawił informację na temat sytuacji w NFZ.

- W imieniu klubu PiS wystąpię o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenie Sejmu o informację premiera w sprawie sytuacji w NFZ, w sprawie fikcyjnych kontroli przeprowadzonych w NFZ, nacisków ze strony wiceministra zdrowia wobec prezesa NFZ, który dotyczył kontraktów zawieranych przez prywatne podmioty; milionów złotych, które są wydawane w bardzo nieprzejrzysty sposób - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

Jego zdaniem "cała sprawa jest bulwersująca". - Wszystko wskazuje na nadużycie, złamanie prawa, że publiczne pieniądze są wydawane w niegospodarny sposób, z naruszeniem reguł, że forowane są interesy prywatnych podmiotów. To wszystko wymaga pilnych wyjaśnień ze strony premiera, nie ministra zdrowia - dodał szef klubu PiS.

Parlamentarzyści śląskiego PiS - senator Bolesław Piecha oraz poseł Jerzy Polaczek - poinformowali w Katowicach, że składają zawiadomienie do prokuratury w związku z sytuacją w śląskim NFZ, z wnioskiem o podjęcie śledztwa ws. "prawdopodobieństwa sfałszowania dokumentacji pokontrolnej CBA". - Złożyliśmy doniesienie do prokuratury, ponieważ nie wiemy, co się dzieje i chcielibyśmy, by wreszcie ktoś kompetentnie i poważnie traktował, to co dzieje się z naszymi pieniędzmi - powiedział Piecha. 

Twój Ruch: To korupcja i patologia

Twój Ruch domaga się od premiera informacji na temat sytuacji w NFZ i w resorcie zdrowia. - Mamy do czynienia z elementami korupcji i patologii - powiedział na konferencji prasowej rzecznik TR Andrzej Rozenek.

- Jeżeli wiceminister zdrowia wielokrotnymi telefonami, interwencjami, potrafi spowodować dymisję szefowej NFZ - która odmawia podpisania kontraktu z nieuczciwym kontrahentem - a po dwóch dniach od dymisji, kontrakt na 12 milionów jest podpisany, to panie premierze, proszę się opamiętać i uczciwości swoich urzędników nie eksportować na Ukrainę, najpierw proszę rozejrzeć się na swoim podwórku - mówił poseł TR Artur Dębski.

SLD zamierza wystąpić do przewodniczącego komisji zdrowia Tomasza Latosa z PiS o pilne, nadzwyczajne posiedzenie komisji. - Tak, by minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i szef NFZ mogli przyjść i odpowiedzieć na wszystkie pytania - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński. 

Wiceminister wydał oświadczenie

NFZ we wrześniu 2013 r. wymówił klinice Sensor kontrakt. Neumann, donosi "Wprost" powołując się na urzędnika NFZ, wydzwaniał do ówczesnej szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz, dopytywał, co zamierza ona zrobić z zażaleniem, jakie złożył prywatny szpital. Neumann, według "Wprost", przysłał do centrali NFZ pismo, w którym domagał się wyjaśnień, na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy kliniki. 

Neumann odnosząc się do artykułu napisał w oświadczeniu, że "jedynym źródłem tych sensacji były osoby, które w ostatnim czasie pożegnały się z pracą w NFZ". Wyjaśniał m.in., że Sensor Clinic po kontroli mazowieckiego oddziału NFZ otrzymał karę finansową, a potem "nastąpiła fala działań NFZ, które daleko wychodziły poza standard prowadzonych postępowań i kontroli". Według niego "zanim zakończono formalnie jedną kontrolę, w której nałożono karę finansową, rozpoczęła się druga w tej samej sprawie, która zakończyła się wypowiedzeniem kontraktu klinice, która funkcjonowała od 10 lat".

Neumann zaznaczył, że prezes NFZ nie odpowiadała na pisma i odwołania od decyzji dyrektora warszawskiego NFZ składane przez Sensor Clinic. Dodał, że po skargach na bezczynność prezes NFZ, kierowanych do Ministerstwa Zdrowia wystąpił do oddziału mazowieckiego NFZ o wyjaśnienia powodów nadzwyczajnego traktowania kliniki.

- Wystąpiłem do prezes NFZ o szybkie procedowanie odwołań składanych od decyzji mazowieckiego NFZ, ponieważ brak reakcji powodował ryzyko upłynięcia terminu wypowiedzenia umowy bez rozstrzygnięcia przez prezes NFZ odwołania od decyzji dyrektora NFZ Mazowsze - podkreślił wiceminister.

Co na to Arłukowicz?

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się dziś z wnioskiem do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Arłukowicz wystąpi też do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką.

 


 


Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | afera | wiceminister zdrowia | Narodowy Fundusz Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama