Reklama

Reklama

Afera korupcyjna, CBA w akcji. "Prokuratura nie może działać według kalendarza prac Sejmu"

- Działania prokuratury w śledztwie ws. powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury nie mają żadnego związku z wydarzeniami politycznymi oświadczył rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski. - Żaden polityk ani żadna osoba pełniąca funkcje publiczne nie jest podejrzanym w tej sprawie - oznajmił.

 - Prokuratura nie może działać według kalendarza prac Sejmu; działamy zgodnie z własnym kalendarzem i harmonogramem śledztwa podyktowanym dobrem tego śledztwa - powiedział prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.

Reklama

W ramach śledztwa wszczętego w tym roku i prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie dwóm biznesmenom z branży paliwowej z Leżajska przedstawiono zarzuty powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury, w zamian za korzyść majątkową lub osobistą.

W ramach tego śledztwa w czwartek przeszukano pokój szefa klubu PSL Jana Burego w hotelu oraz jego biuro poselskie w Rzeszowie, także w czwartek agenci CBA weszli do gabinetu szefowej rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej prok. Anny Habało. W zeszłym tygodniu CBA i prokuratorzy przeszukali też gabinet  wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza z PO.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu Waldemar Pawlak (PSL) zaproponował odłożenie głosowania w sprawie wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza do 22 lipca, "aby w tym czasie prokurator generalny w trybie nadzoru nad prokuraturą, pan premier w trybie nadzoru nad CBA, przedstawili Sejmowi jedną prostą informację - czy są poważne zarzuty wobec posła (Burego), czy będzie postawiony pod oskarżeniem".

Prok. Kujawski zaznaczył, że prokuratura nie może "uzależniać decyzji od tego, co się dzieje w tej chwili w Sejmie lub rządzie". - Należy pamiętać o tym, że jeśli prokurator decyduje się na przeszukanie, a nie jest to czynność niecierpiąca zwłoki, to zwykle tego rodzaju przeszukania planowane są z dużym wyprzedzeniem, nawet kilkutygodniowym- wyjaśnił.

"Takiej akcji nie można odwołać z tego powodu, że się coś odbywa w Sejmie"

Jak dodał, gdy zapada decyzja o dokonaniu przeszukania, to np. CBA musi wytypować miejsca, w których ono będzie dokonywane. - Jeśli dokonujemy przeszukania u danej osoby, to we wszystkich miejscach, w których może przebywać, nie może być pomyłki. Tego rodzaju akcje są przygotowywane dużo wcześniej, a nie podejmowane ad hoc - zaznaczył.

- Takiej akcji nie można odwołać z tego powodu, że się coś odbywa w Sejmie, bo oznaczałoby to odwołanie także zabezpieczenia takiej akcji, a zajmuje się tym wiele osób. Nie ma zresztą pewności, że po przesunięciu takiej czynności o tydzień nie okaże się, że Sejm znowu ma podejmować jakieś ważne decyzje - mówił.

Prok. Jaskólski powiedział, że prowadzone we współpracy z CBA śledztwo toczy się obecnie przeciwko dwóm osobom: podkarpackim biznesmenom z branży paliwowej, podejrzanym o płatną protekcję, czyli powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych lub samorządowych, w zamian za przyjęcie (lub przynajmniej obietnicę przyjęcia) korzyści majątkowej lub osobistej. Grozi za to kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Prawo mówi, że można być skazanym za takie przestępstwo nawet, jeżeli w rzeczywistości takich wpływów się nie ma, a osoby, na które się powołuje, nic o tym nie wiedzą - wystarczy wywołanie wrażenia o posiadaniu takich wpływów.

"Wszystkie te przeszukania musiały się odbyć"

- Żaden polityk ani żadna osoba pełniąca funkcje publiczne nie jest podejrzanym w tej sprawie - podkreślił Jaskólski. Potwierdził, że w zeszłym tygodniu przeszukano gabinet wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza z PO (pochodzi z Podkarpacia), a w ostatnich dniach CBA weszło również do biura poselskiego oraz innych pomieszczeń szefa klubu PSL Jana Burego (pochodzącego również z Podkarpacia).

W piątek ujawniono, że CBA przeszukiwało też gabinet szefowej PA w Rzeszowie prok. Habało - która została już zawieszona w czynnościach przez Prokuratora Generalnego - oraz b. rzeszowskiego prokuratora Zbigniewa Niezgody. Jaskólski potwierdził ponadto, że CBA i prokuratura przeszukiwała również pomieszczenia należące do b. szefa rzeszowskiej delegatury UOP. Prokuratura nie ujawnia jego danych ani tego, co obecnie robi - UOP nie istnieje od 2002 r.

- Wszystkie te przeszukania musiały się odbyć z uwagi na konieczność zabezpieczenia dowodów - podkreślił Jaskólski. Nie odpowiedział na pytanie PAP, czy chodzi o zweryfikowanie, czy podejrzani biznesmeni mieli rzeczywiste wpływy i koneksje, czy był to ich blef.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne