Reklama

Reklama

​Adwokat: Sawczenko ogłosiła głodówkę do końca procesu

Sądzona w Rosji ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę do końca procesu, domaga się uwolnienia - poinformował w czwartek jej adwokat Nikołaj Połozow. Powiadomił, że na wniosek prokuratury areszt Sawczenko przedłużono do 16 kwietnia 2016 roku.

"Nadija Sawczenko ogłosiła głodówkę do końca procesu. Po wyroku ma zamiar zrezygnować też z napojów. Domaga się uwolnienia" - napisał adwokat na Twitterze.   

Reklama

W tej też formie poinformował w czwartek o przedłużeniu do 16 kwietnia przyszłego roku aresztu Sawczenko, czego domagała się prokuratura. Poprzedni termin upływa 16 stycznia.   

Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. Jej proces toczy się od lipca przed Sądem Miejskim w Doniecku, na południu Rosji. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył ją o naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija.  

Lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - podobnie jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Grozi jej do 25 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.   34-letnia lotniczka jest więziona w Rosji od lipca 2014 roku. O uwolnienie Sawczenko niejednokrotnie apelowała do Rosji - lecz bezskutecznie - Unia Europejska.   Sawczenko, która od września 2014 roku przebywała w aresztach śledczych w Moskwie, na znak protestu prowadziła z przerwami głodówkę.   

Dowiedz się więcej na temat: Nadia Sawczenko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje