Reklama

Reklama

Adrian Zandberg: Polski rząd brał udział w niezgodnej z prawem wojnie

- ​Wczoraj w Wielkiej Brytanii przedstawiono parlamentowi raport o wojnie irackiej. Raport jasno pokazuje, że wojna, która zamieniła Bliski Wschód w piekło, została rozpętana w oparciu o fałszywe dane. Polski rząd brał udział w niezgodnej z prawem międzynarodowym wojnie, przyczyniając się do śmierci tysięcy ludzi, destabilizacji regionu i rozkwitu terroryzmu. Nadal nikt nie poniósł za to odpowiedzialności - napisał na Facebooku Adrian Zandberg z partii Razem.

Polityk zaznacza, że wzorem Wielkiej Brytanii, także w Polsce powinno dojść do debaty na ten temat. 

Reklama

"Chciałbym, żeby taki raport i debata były możliwe także w Polsce. Nadal pamiętam butę polityków, którzy w 2003 wysyłali polskie wojsko na tę wojnę wbrew woli większości Polaków. Nadal pamiętam Leszka Millera okłamującego opinię publiczną w sprawie irackiej broni masowego rażenia. Nadal pamiętam ociekające hipokryzją przemówienie posła Prawa i Sprawiedliwości, Marka Jurka, który do usprawiedliwiania bomb zrzucanych na głowy Irakijczyków zaprzągł Boga i Jana Pawła II" - napisał Zandberg na swoim Facebooku. 

Lider partii Razem przypomina w swoim wpisie słowa ówczesnego posła Platformy Obywatelskiej, Bronisława Komorowskiego, a także posła Macierewicza popierającego wojnę, żeby osłabić "niemiecką Unię Europejską". 

"Nadal pamiętam ministra Włodzimierza Cimoszewicza, deklarującego w pierwszych tygodniach okupacji, że celem Polski jest dostęp do irackich pól naftowych. Nadal pamiętam dziennikarzy wyśmiewających Jacka Kuronia, który odważył się sprzeciwić agresji na Irak. I nadal pamiętam pałki spadające na plecy demonstrantów pakowanych do policyjnych radiowozów w dniu wybuchu wojny" - pisze Zandberg. 

Raport Chilcota

Raport sir Johna Chilcota, który jest efektem trwającego od 2009 roku dochodzenia, głosi, że podstawy prawne decyzji o przystąpieniu Wielkiej Brytanii do inwazji na Irak w 2003 roku były "dalekie od satysfakcjonujących", a informacje wywiadowcze o domniemanej broni masowej zagłady w Iraku były wadliwe.

W zaprezentowanym w środę dokumencie podkreślono, że w marcu 2003 roku nie było nieuchronnego zagrożenia ze strony irackiego dyktatora Saddama Husajna, a chaos, jaki zapanował następnie w Iraku i regionie, należało przewidzieć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy