Reklama

Reklama

ABW wykryła grupę przestępczą, przez którą państwo straciło 7 mln zł

Grupę przestępczą, zajmującą się m.in. praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi dotyczącymi sprzedaży złota i srebra, wykryła ABW w Bydgoszczy. W związku z wystawieniem fikcyjnych faktur na ponad 35 mln zł Skarb Państwa stracił 7 mln zł należnego podatku.

Według śledczych ze zgromadzonego materiału wynika, iż firmy pełniące rolę tzw. słupów wystawiały fikcyjne faktury, które były podstawą do pomniejszenia należnego podatku VAT. "W ten sposób uczestniczące w przestępczym procederze podmioty dokonały uszczupleń w zakresie podatku od towarów i usług na kwotę około 7 mln zł" - poinformował w piątek rzecznik ABW ppłk Karczyński.

Sprawa dotyczy firm w Warszawie, których właściciele to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Śledztwo znajduje się w początkowej fazie. Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy dotychczas przedstawiła trzem osobom zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w wystawianych fakturach VAT i posługiwanie się takimi fakturami.

Sprawa w prokuraturze

Reklama

Nieprawidłowości wykryli funkcjonariusze ABW we współpracy z Wydziałem Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Sprawę skierowano do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, a jednocześnie we współpracy z przedstawicielami Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dokonano blokady kont jednej ze spółek.

Funkcjonariusze ABW i UKS przeszukali siedziby firm i miejsca zamieszkania osób mogących mieć związek z przestępczym procederem. Na potrzeby śledztwa zabezpieczono obszerną dokumentację, w tym fikcyjne faktury wskazujące na sprzedaż złota i srebra na kwotę ponad 35 mln zł. Zajęto też pieniądze i mienie o łącznej wartości 6,6 mln zł, w tym ponad 4 mln zł w gotówce, 1 kg złota i 10 kg srebra.

Podejrzanym za popełnione czyny grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat oraz wysokie grzywny.

Dowiedz się więcej na temat: ABW | grupa przestępcza | brudne pieniądze | drogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje